Wszystkie artykuły

Pomagamy pacjentom dołączyć do badań klinicznych

31 sty 2017 r.

Chciałbyś wziąć udział w badaniach klinicznych? Chciałbyś dowiedzieć się czym są badania kliniczne, jak są prowadzone? A może chcesz być informowany o nowych badaniach klinicznych, które pojawiają się w Polsce? Czytaj więcej »

Historia Agnieszki, czyli jak zatrzymać stwardnienie rozsiane

31 sty 2017 r.

W Polsce nadal występują problemy z dostępnością do refundowanego leczenia nowoczesnymi lekami. Proces wprowadzenia do refundacji ciągnie się latami, kolejni chorzy tracą szansę na normalne funkcjonowanie, ponieważ nie mogą na wczesnym etapie rozwoju choroby dostać leku. PTSR od wielu lat stara o zmianę tej sytuacji, wciąż jednak daleko do ideału. Dlatego publikujemy historię Agnieszki, której się udało i w odpowiednim momencie mogła skorzystać z leczenia. Ale ile osób takiej szansy nie otrzymuje. Czytaj więcej »

Nowatorskie badania genetyczne wcześniaków

30 paź 2016 r.

119 wcześniaków z Polski przebadali lekarze szukając genetycznych przyczyn przewlekłej choroby płuc i retinopatii wcześniaczej. „Organizmy tych dzieci w zależności od stopnia dojrzałości produkowały inne zastawy białek, a to może wpływ na ich dalszy rozwój” - mówili w poniedziałek specjaliści. Czytaj więcej »

Polski mikrochip do monitorowania stanu organizmu

29 paź 2016 r.

Mikrochip o nazwie bioSOC, opracowany przez naukowców z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej (WIML) w Warszawie oraz ich partnerów, nie tylko mierzy tętno, częstość oddechu i temperaturę, ale również napięcie mięśni, potliwość skóry, saturację krwi i rejestruje EKG. Czytaj więcej »

Na kierunkach medycznych więcej o bezpieczeństwie pacjenta

28 paź 2016 r.

Resort zdrowia chce wprowadzić do programu studiów medycznych zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa pacjentów, związanego m.in. z farmakoterapią i zakażeniami szpitalnymi. "Do tej pory to było kompletnie pomijane" - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Czytaj więcej »

Forum Badania Kliniczne w Środkowej i Wschodniej Europie

13 kwi 2016 r.

Adam Smith Conferences zaprasza na Forum Badania Kliniczne w Środkowej i Wschodniej Europie, które odbędzie się 19-20 kwietnia w Warszawie. Zarezerwuj te dni już teraz! Czytaj więcej »

Choroby zza biurka

17 lut 2016 r.

Bóle pleców, głowy i ramion, dyskopatia, zespół cieśni kanału nadgarstka, kłopoty z krążeniem i żylaki – to wcale nie przypadkowa lista dolegliwości. Właśnie na tego rodzaju problemy zdrowotne narażasz się, jeśli dzień w dzień spędzasz wiele godzin siedząc za biurkiem. Sprawdź, co dokładnie ci grozi i jak możesz ustrzec się przed najpowszechniejszymi schorzeniami. Czytaj więcej »

Zespół jelita nadwrażliwego

Sposób na ból brzucha przy chorobach jelit - opioidy

11 lut 2016 r.

Osoby dotknięte chorobami jelit borykają się z zaburzeniami motoryki przewodu pokarmowego i bólem brzucha. Nowych leków przeciwbiegunkowych i przeciwbólowych poszukuje dr Marta Zielińska z Zakładu Biochemii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Bazuje na związkach opioidowych, ale takich, które nie uzależniają oraz nie wywołują stanów euforycznych i depresyjnych. Czytaj więcej »

Pierwszy polski suplement diety z konopi siewnych w aptekach

10 lut 2016 r.

W aptekach dostępny jest pierwszy uzyskiwany z konopi siewnych polski suplement diety zwierający kanabinoidy. Nie ma on nic wspólnego z medyczną marihuaną. Czytaj więcej »

Kraje zagrożone wirusem Zika powinny walczyć z plagami komarów

10 lut 2016 r.

Kraje, w których występuje przenoszący wirusa Zika komar Aedes aegypti, powinny m.in. wdrażać programy walki z tymi owadami. Ich mieszkańcy i turyści muszą pamiętać m.in. o zamykaniu okien i drzwi oraz noszeniu odpowiedniej odzieży - radzi dr Leszek Mayer. Czytaj więcej »

Wiśniowe w smaku e-papierosy najbardziej niebezpieczne

6 lut 2016 r.

Analiza 145 różnych rodzajów e-papierosów wykazała, że użytkownicy wielu z nich mogą być narażeni na działanie szkodliwej substancji chemicznej - benzaldehydu. Najwyższe stężenie tego związku wykryto zaś w produktach o smaku wiśni. Czytaj więcej »

Korzyści z badań przesiewowych w kierunku nowotworów są wyolbrzymione – twierdzą eksperci

2 lut 2016 r.

Programy badań przesiewowych są powszechnie postrzegane na świecie jako najlepszy sposób na skuteczne leczenie niektórych chorób, zwłaszcza rozmaitych typów nowotworów. Tymczasem eksperci z Niemiec i Stanów Zjednoczonych przekonują w raporcie z nowych badań, który ukazał się w czasopiśmie »British Medical Journal« (BMJ), że korzyści z badań przesiewowych są nie tylko wyolbrzymione, ale także samo ich wykonywanie może nawet nie przyczyniać się do skutecznego ratowania życia. Czytaj więcej »

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!