Kwasy omega-3 hamują agresję u dzieci

20 maj 2015 r.

Fot. Shutterstock

Kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają na obniżenie częstotliwości agresywnych i antyspołecznych zachowań u dzieci – zawiadamia „Journal of Child Psychology and Psychiatry”.

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (USA) wykazali, że nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 – składniki odżywcze występujące głównie w rybim tłuszczu – mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie behawioralne dzieci, gdyż wywołują u nich spadek częstotliwości agresywnych i antyspołecznych zachowań o charakterze zewnętrznym (wdawanie się w bójki, kłamanie) i wewnętrznym (depresja, lęk, wycofanie).

W badaniu uczestniczyło 200 dzieci w wieku od 8 do 16 lat, które przez 6 miesięcy codziennie wypijało porcję soku owocowego. Połowa badanych spożywała sok zawierający kwasy omega-3 (w ilości jednego grama), a pozostali konsumowali napój pozbawiony suplementu. Dzieci i ich rodzice wypełniali też szereg kwestionariuszy dotyczących zachowania i cech osobowości, przy czym rodzice udostępniali informacje zarówno na własny temat, jak i na temat swoich podopiecznych.

Po u pływie pół roku, czyli zaraz po zakończeniu suplementacji, pobrano od dzieci próbki krwi (u części z nich stwierdzono podwyższony poziom kwasów omega-3 ) i ponownie przeprowadzono testy kwestionariuszowe. Procedurę (już bez badania krwi) powtórzono jeszcze raz po kolejnych sześciu miesiącach.

Okazało się, że zaraz po zakończeniu półrocznej suplementacji w obu grupach (eksperymentalnej i kontrolnej) – według relacji rodziców - obniżyła się częstotliwość zachowań agresywnych i antyspołecznych. Uznano to za efekt placebo. Co bardziej interesujące, po upływie 12 miesięcy w grupie kontrolnej poziom agresji i skłonności antyspołecznych wrócił do stanu wyjściowego (sprzed badania). Natomiast w grupie eksperymentalnej, pomimo braku dalszej suplementacji, utrzymał tendencję spadkową.

„Pod koniec stwierdziliśmy 42-procentową redukcję zachowania uzewnętrznionego i 62-procentową redukcję zachowania uwewnętrznionego” – mówi koordynator badania Adrian Raine.

Co zaskakujące, na poszczególnych etapach badania zaobserwowano również obniżenie częstotliwości zachowań agresywnych i antyspołecznych u rodziców. Według badaczy może to być konsekwencją pokryjomego wypijania dziecięcych soczków albo reakcją na poprawę zachowania u podopiecznych.

Z poprzednich badań wynika, że kwasy tłuszczowe omega-3 pobudzają pracę grzbietowo-bocznej kory przedczołowej – miejsca odpowiedzialnego za złożone funkcje poznawcze. U kryminalistów ta część mózgu jest często uszkodzona lub osłabiona, dlatego wiąże się ją ze skłonnością do zachowań przestępczych.

„Kwasy omega-3 regulują neuroprzekaźniki, przedłużają żywotność neuronów i zagęszczają rozgałęzienia dendrytyczne. Niestety nasz organizm nie produkuje ich samodzielnie. Możemy za to przyswoić je z zewnątrz” – podsumowuje Raine. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!