Nadmiar soli u dzieci opóźnia dojrzewanie

20 maj 2015 r.

Fot. Shutterstock

Zbyt duże spożycie soli przez dzieci może opóźnić u nich dojrzewanie – sugerują badania specjalistów z University of Wyoming opublikowane podczas Europejskiego Kongresu Endokrynologii, który w środę zakończył się Dublinie.

Reuter informuje, że badania przeprowadzono na szczurach, bo ze względów etycznych nie było innej możliwości. Główna autorka badania Dori Pitynski z University of Wyoming (USA) twierdzi, że zwierzęta otrzymywały karmę o zawartości soli 3-4 razy przekraczającej zalecenia stosowane u ludzi.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, aby dzienne spożycie soli nie przekraczało 5 g (2000 mg sodu), co odpowiada jednej płaskiej łyżeczce do herbaty. U dzieci w wieku od 1. do 3. roku życia dzienne jej spożycie nie powinno przekraczać 1,9 g.

Chodzi o łączną zawartość soli w diecie, również tej, która znajduje się w gotowych produktach spożywczych. Według WHO, w poszczególnych krajach przetworzone produkty są źródłem 40-80 proc. soli codziennej diety.

Pitynski twierdzi, że spożycie soli, będącej prawie czystym chlorkiem sodu, 3-4-krotnie przekraczające zalecane normy, znacznie opóźniało dojrzewania młodych szczurów. „Nasze badania wykazały nawet, że gdy jest jej zbyt dużo w diecie znosi ona działanie tłuszczu, który w nadmiarze z kolei przyspiesza dojrzewanie” – podkreśla specjalistka. Wynika z tego, że wpływ soli na proces dojrzewania jest większy niż tłuszczu.

Badaczka zastrzega, że całkowite odstawienie soli i zawierających ją produktów nie jest wskazane, ponieważ w niewielkich ilościach jest ona potrzebna organizmowi, na przykład do pobudzenia procesu dojrzewania. Dopiero zbyt duże jej ilości mogą wykazywać działanie odwrotne.

Według Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, statystyczny Polak spożywa każdego dnia prawie 11 g soli, a więc ponad 2 razy więcej niż przewidują zalecenia WHO. U dzieci spożywających sól w nadmiarze w pierwszych 3 latach życia, wzrasta ryzyko nadciśnienia w późniejszym wieku. Jednocześnie rozwija się preferencja smaku słonego, co z kolei utrwala nieprawidłowe nawyki żywieniowe. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!