Fundacje „Akogo?” i „Rodzić po ludzku” nagrodzone przez WHO

21 maj 2015 r.

Fot. Shutterstock

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nagrodziła dwie fundacje z Polski – „Akogo?” i „Rodzić po ludzku” - poinformował resort zdrowia. Nagrody zostaną wręczone w czwartek po południu podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Genewie.

WHO co roku przyznaje nagrody za szczególne osiągnięcia w zakresie zdrowia publicznego. W tym roku wyróżniono Fundację „Akogo?” oraz Fundację „Rodzić po ludzku”. Obie zostały nominowane przez ministra zdrowia w październiku 2014 r.

"Przyznanie dwóch wyróżnień fundacjom z Polski świadczy o międzynarodowym uznaniu dla działalności polskich organizacji pozarządowych działających w obszarze zdrowia" - podkreśliło MZ, przypominając, że ostatni raz WHO przyznała nagrodę instytucji polskiej w 2009 r.

Fundacja „Akogo?" została uhonorowana nagrodą United Arab Emirates Health Foundation Prize, zaś Fundacja „Rodzić po Ludzku" - nagrodą Sasakawa Health Prize.

Fundację „Rodzić po ludzku” uhonorowano za znaczący, innowacyjny wkład w zdrowie publiczne w Polsce.

Nagroda dla Fundacji "Akogo?", opiewająca na sumę 20 tys. dolarów, ufundowana została przez Zjednoczone Emiraty Arabskie; przyznawana jest corocznie osobom lub instytucjom za szczególny wkład w rozwój działań na rzecz poprawy zdrowia.

Fundacja "Akogo?" jest pierwszą instytucją z Europy Środkowej uhonorowaną tą nagrodą od momentu jej ustanowienia w 1995 r. W uzasadnieniu szczególnie doceniono sukcesy prowadzonej przez fundację kliniki „Budzik” w zakresie innowacyjnych metod leczenia, diagnozy, neurorehabilitacji i opieki nad dziećmi po ciężkich urazach mózgu, pozostających w stanie śpiączki.

Fundacja "Akogo?" została założona w 2002 r. przez aktorkę Ewę Błaszczyk-Janczarską oraz ks. Wojtka Drozdowicza (twórcę programu "Ziarno" w TVP). W 2000 r. córka Ewy Błaszczyk Ola, wówczas sześcioletnia, zakrztusiła się tabletką, wskutek czego zapadła w śpiączkę, w której jest do dziś. Aby pomagać dzieciom w podobnej sytuacji, aktorka założyła fundację, której głównym celem była budowa kliniki dla dzieci w śpiączce po ciężkich urazach mózgu. Od lipca 2013 r. klinika "Budzik", działająca przy Centrum Zdrowia Dziecka, przyjmuje pacjentów. Wybudziło się w niej już 18 dzieci.

Fundacja "Rodzić po ludzku" powstała w 1996 r., a celem jej powołania była zmiana sytuacji na polskich porodówkach i stworzenie ogólnopolskich standardów opieki okołoporodowej, które obowiązywałyby we wszystkich szpitalach w Polsce.

Obecnie Fundacja Rodzić po Ludzku organizuje konferencje i szkolenia dla personelu medycznego, prowadzi jedyną w Polsce bazę/wyszukiwarkę szpitali (www.gdzierodzic.info), współorganizuje lokalne inicjatywy wspierające rodziców w okresie okołoporodowym, nieprzerwanie nagłaśnia problem łamania praw pacjenta i zapisów standardów opieki okołoporodowej. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!