Badanie mózgu określa kto ma większe szanse na zaprzestanie palenia

22 maj 2015 r.

Fot. Shutterstock

Palacze z lepszymi połączeniami w mózgu kontrolującymi odruch sięgania po papierosa mają większe szanse na pozbycie się nałogu palenia tytoniu – twierdzą amerykańscy psychiatrzy na łamach „Neuropsychopharmacology”.

Merideth Addicott z Duke University w Durham w Północnej Karolinie twierdzi, że wskazuje na to skanowanie mózgu palaczy. Specjalista wraz ze swym zespołem przy użyciu rezonansu magnetycznego przebadał 85 palaczy obojga płci, którzy na potrzeby badań zgodzili się podjąć próbę rzucenia palenia. Skanowanie ich mózgu przeprowadzono miesiąc przed tą próba, a potem 10 tygodni po jej rozpoczęciu.

Badane osoby, których średnia wieku wyniosła 38 lat, paliły prawie paczkę papierosów dziennie przez 19 lat. W okresie obserwacji prawie połowie z nich udało się zaprzestać palenia. Pozostali powrócili do nałogu, wypalali co najmniej jeden papieros dziennie. Ochotnicy posiłkowali się wyłącznie nikotynową terapią zastępczą stosowaną w plastrach. Innych metod pomagających pozbyć się nałogu nie oferowano.

Addicott twierdzi, że w wszyscy palacze, którzy przestali palić, mieli jedną wspólną cechę: w ich mózgu było więcej połączeń między tzw. wyspą, niekiedy nazywaną piątym płatem kory mózgowej, oraz znajdującą się w płacie czołowym korą somatosensoryczną. Kora ruchowa odpowiedzialna jest za planowanie i wykonywanie ruchów dowolnych ciała, z kolei wyspa jest swego rodzaju przełącznikiem między światem zewnętrznym i wewnętrznym, kontroluje impulsy, zachcianki i pragnienia.

Według specjalisty, więcej połączeń między tymi obydwoma obszarami mózgu pomaga opanować odruch i nakaz sięgania po papierosy, co ułatwia pozbycie się nałogu. Jeśli potwierdzą to kolejne badania, skanowanie rezonansem magnetycznym pozwoli prognozować, kto ma większe szanse na pozbycie się nałogu. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!