Eksperci: Korzystanie z solarium powinno być prawnie ograniczone

24 maj 2015 r.

Fot. Pixabay/Gerlach/CC0 Public Domain

Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym nie ma żadnych ograniczeń dot. korzystania z solariów przez młodych ludzi - alarmują onkolodzy. Według nich takie regulacje są niezbędne, by - choć w pewnym stopniu - ograniczyć zachorowania na czerniaka - nowotworową chorobę skóry.

„Aż 37 proc. społeczeństwa za czynnik najwyższego ryzyka zachorowania na czerniaka wskazuje korzystanie z solarium. Mimo tego, nie wpływa to na zmianę zachowania, szczególnie u młodych ludzi” – przekonywał kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie prof. Piotr Rutkowski.

Młoda skóra jest najbardziej narażona na promieniowanie ultrafioletowe i poparzenia słoneczne. Korzystanie z solarium emituje do dziesięciu razy większą dawkę tego szkodliwego promieniowania niż słońce.

„Światowa Organizacja Zdrowia już od wielu lat apeluje o ograniczenie dostępności solarium. Dodaje ponadto, że nie ma ono realnie żadnych zalet! To sytuacja podobna do palenia papierosów – wiemy, że są szkodliwe, dlatego ograniczamy do nich dostęp. Dlaczego więc nie do solarium, które przecież także może wywołać chorobę nowotworową” – powiedział PAP Rutkowski.

Według danych, jeszcze do niedawna na ten typ nowotworu chorowali zazwyczaj ludzie starsi. Obecnie, zachorowalność na czerniaka wzrosła w każdej z grup wiekowych. Jako jedną z przyczyn lekarze wymieniają właśnie zbyt długie przebywanie na słońcu, nieodpowiednie opalanie oraz częste wizyty w solarium.

„Czerniak jest najbardziej dynamicznie przyrastającym nowotworem w Polsce. Na pierwszy rzut oka liczba 3,5 tys. może nie wydawać się przerażająca, ale wystarczy przypomnieć, że jeszcze dziesięć lat temu zachorowań było zaledwie 1,5 tys.; to jest przecież podwojenie liczby cierpiących na ten nowotwór” – dodał profesor.

W ramach rozpoczynającego się w poniedziałek Tygodnia Świadomości Czerniaka, 26. maja odbędzie się w Sejmie Dzień Profilaktyki Czerniaka. Dla parlamentarzystów będzie to nie tylko okazja do skorzystania z bezpłatnych badań dermoskopowych, ale także do głębszego zastanowienia się nad profilaktyką czerniaka, szczególnie w odniesieniu do młodych ludzi.

„Profilaktyka jest niezwykle ważna. Koniecznie musimy przekazać Polakom wiedzę, jak powinni się badać i czego unikać, by uchronić się przed chorobą. Walczymy również o dostęp do nowoczesnych terapii immunoonkologicznych, które pozwalają wrócić do zdrowia pacjentom z zaawansowanym czerniakiem” – powiedział prezes fundacji Wygrajmy Zdrowie i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Szymon Chrostowski.

Według badań opinii TNS przeprowadzonych na zlecenie Akademii Czerniaka w 2015 roku wynika, że 90 proc. społeczeństwa słyszała o czerniaku, ale zaledwie 15 proc. choć raz zgłosiło się do lekarza w celu zbadania czy kontroli znamion. Jednocześnie specjaliści podkreślają, że w przypadku wczesnego wykrycia czerniaka na jego całkowite wyleczenie może liczyć 90 proc. pacjentów. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!