Dziesięć osób zakażonych wirusem MERS w Korei Płd.

29 maj 2015 r.

Fot. Shutterstock

U 10 osób w Korei Płd. potwierdzono zakażenie wirusem MERS - poinformowała w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), uznając jednak, że nie ma w tym przypadku potrzeby monitorowania pasażerów, wprowadzania restrykcji w podróżowaniu, czy ograniczeń w handlu.

MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus) został zidentyfikowany w Arabii Saudyjskiej we wrześniu 2012 roku. Jest podobny do wirusa wywołującego zespół ostrej niewydolności oddechowej SARS, który w 2003 roku zabił na świecie ok. 800 osób. Może wywoływać kaszel, gorączkę i zapalenie płuc. W przeciwieństwie do SARS może też doprowadzić do niewydolności nerek.

Według WHO wszystkie 10 przypadków stwierdzonych w Korei Południowej wiąże się z zakażoną osobą, która przybyła z Bliskiego Wschodu; wirus przeniósł się bezpośrednio z człowieka na człowieka, ale "nie zachowuje się inaczej niż dotąd" i nie stwierdza się "trwałego łańcucha" przenoszenia się wirusa między ludźmi - powiedział rzecznik WHO Christian Lindmeier.

Również w piątek poinformowano o pierwszym przypadku MERS w Chinach. Zakażony jest mężczyzna z Korei Płd. Żadnych niepokojących objawów nie stwierdzono u 38 osób, które miały z nim kontakt. Władze południowokoreańskie informowały wcześniej, że mężczyzna ten przerwał dobrowolną kwarantannę, by udać się do Chin. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!