Karmienie piersią zmniejsza ryzyko białaczki dziecięcej

1 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Karmienie piersią przez co najmniej sześć miesięcy ma związek z mniejszym ryzykiem zachorowania na białaczkę u dziecka - wynika z badań opublikowanych w piśmie "JAMA Pediatrics".

Białaczka stanowi 30 proc. wszystkich nowotworów wykrywanych u dzieci. Wciąż niewiele wiadomo jednak na temat jej przyczyn.

Naukowcy z Uniwersytetu Hajfy w Izraelu przyjrzeli się 18 badaniom poświęconym wpływowi karmienia piersią na ryzyko białaczki dziecięcej. Po porównaniu wszystkich danych ustalili, że ryzyko nowotworu było o 19 proc. niższe u dzieci karmionych piersią przez pół roku lub dłużej w porównaniu z dziećmi, które w ogóle nie były karmione piersią lub były karmione przez czas krótszy niż sześć miesięcy.

Mleko matki zawiera wiele składników immunologicznie aktywnych oraz czynników przeciwzapalnych, które wpływają na rozwój układu odpornościowego dziecka. Warto wykonać jednak bardziej szczegółowe badania, by poznać mechanizmy biologiczne stojące za tą zależnością - zauważają naukowcy.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia karmienie piersią powinno trwać co najmniej do drugiego roku życia dziecka, przy czym pokarm uzupełniający należy włączyć od szóstego miesiąca życia.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!