III edycja konkursu na projekt aktywizacji zawodowej chorych przewlekle

2 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Do końca czerwca można zgłaszać projekty w III edycji konkursu „Zwyczajnie Aktywni” na projekt aktywizacji osób z chorobami autoimmunologicznymi o podłożu zapalnym i chorych na WZW C – poinformowali PAP organizatorzy projektu o tej samej nazwie.

Celem tej inicjatywy jest zwiększenie szans osób przewlekle chorych na rynku pracy oraz przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu.

Tegoroczna edycja konkursu różni się od pozostałych tym, że oprócz organizacji reprezentujących pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi o podłożu zapalnym (jak łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy nieswoiste zapalenie jelita), mogą się do niej zgłaszać także organizacje wspierające osoby cierpiące na wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Uproszczone zostały też warunki udziału w konkursie – po raz pierwszy zgłoszenia do niego będą przyjmowane on-line. Na przygotowanie projektów organizacje mają czas do 30 czerwca br.

Na choroby autoimmunologiczne często cierpią ludzie młodzi, którzy stoją przed wyborem drogi zawodowej. Bez odpowiedniego wsparcia skazani są często na wykluczenie z życia zawodowego i społecznego, przypominają organizatorzy konkursu.

„Przewlekła choroba często wyklucza młodych ludzi z życia zawodowego i społecznego, co znacząco wpływa na jakość ich funkcjonowania. Niestety, mimo wielu kampanii realizowanych na rzecz zatrudnienia chorych, nadal mamy wiele do zrobienia. (...) Osoby zmagające się z chorobą postrzegane są często jako mniej efektywni pracownicy, przysparzający kłopotów – to nieuprawniony stereotyp. Osoby chore mogą być świetnymi pracownikami, potrzebne jest jednak wzajemne zrozumienie między zatrudnionym i pracodawcą” – powiedziała PAP dr Małgorzata Mossakowska z Towarzystwa „J-elita”, które pomaga osobom z nieswoistymi zapaleniami jelita (NZJ).

Jak dodała, pacjenci często podkreślają na przykład, że ważnym czynnikiem umożliwiającym i podtrzymującym ich aktywność zawodową jest możliwość wykonywania części obowiązków zdalnie – w ramach tzw. pracy na odległość, a także elastyczne godziny pracy.

„Mimo, że z chorobami gastroenterologicznymi wiąże się wiele negatywnych stereotypów i pacjenci często wstydzą się mówić o chorobie, bardzo ważne jest, by pracodawca miał podstawową wiedzę na temat schorzenia. Dzięki temu będzie świadomy choćby tego, że pracownik cierpiący na NZJ nie może podejmować ciężkiej pracy fizycznej, oraz że niespodziewane przerwy w pracy bywają palącą koniecznością” - tłumaczyła Mossakowska.

W ramach konkursu „Zwyczajnie Aktywni” można zgłaszać projekty, które pomogą chorym budować i poszerzać kompetencje niezbędne do rozpoczęcia, kontynuowania lub powrotu do pracy, ale też dadzą wsparcie psychologiczne, aby łatwiej zaakceptowali sytuację, w jakiej się znaleźli, umocnili poczucie własnej wartości, bezpieczeństwa i świadomości bycia potrzebnym.

Towarzystwo „J-elita” otrzymało w jednej z poprzednich edycji konkursu grant na realizację projektu pt. „Aktywne życie wbrew aktywnej chorobie”. Był on przeznaczony nie tylko dla chorych, ale również dla rodzin pacjentów. „Jest to istotny element, ponieważ to właśnie bliscy chorych na co dzień wspólnie z pacjentami zmagają się z dolegliwościami i ograniczeniami wynikającymi z choroby” - powiedziała Mossakowska.

W trakcie warsztatów ze specjalistami - doradcami zawodowymi, ekspertami w dziedzinie prawa pracy, psychologiem oraz specjalistą ds. marketingu – pacjenci z NZJ dowiedzieli się więcej m.in. o prawach. jakie im przysługują, gdzie mogą szukać pomocy oraz jak radzić sobie ze stresem. Trenerzy pokazali im także możliwości w zakresie stworzenia własnej firmy.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej www.zwyczajnieaktywni.plOrganizatorami projektu „Zwyczajnie Aktywni” są: Fundacja Urszuli Jaworskiej, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz AbbVie Polska. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!