Zachodniopomorskie: Powstał Regionalny Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej

8 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Jeden z budynków Uzdrowiska Świnoujście od poniedziałku pełni funkcje Regionalnego Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej. Kosztem blisko 14 mln zł stuletni budynek "Admirał I" został zmodernizowany.

Ośrodek usytuowany przy reprezentacyjnej promenadzie kurortu, około 50 m od morza, zyskał nowoczesne wyposażenie. Został też w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Znalazły się w nim miejsca noclegowe, zaplecze gastronomiczne oraz baza zabiegowa i basen rehabilitacyjny. Zagospodarowany został także teren wokół Ośrodka.

Prace budowlane przy modernizacji charakterystycznego dla przedwojennej architektury nadmorskiej Pomorza Zachodniego gmachu, rozpoczęto na początku 2014 r. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych w wysokości 3,5 mln zł.

Uzdrowisko Świnoujście planuje dalszą modernizację swojej bazy - powiedział PAP jego prezes Dariusz Śliwiński. Trwają prace przy budowie Regionalnego Ośrodka Rehabilitacji Ogólnoustrojowej w innym budynku uzdrowiska „Adam i Ewa". Ich koniec zaplanowano na wrzesień tego roku - dodał.

Koszt tej inwestycji oszacowano na ponad 8 mln zł. Unijne wsparcie ma wynieść prawie 3 mln zł.

W planach są również przebudowa szpitala uzdrowiskowego i budowa nowego obiektu na potrzeby uzdrowiska.

Tylko od stycznia do końca maja 2015 roku, Uzdrowisko Świnoujście, którego właścicielem jest samorząd województwa zachodniopomorskiego, przyjęło prawie 5,5 tys. kuracjuszy. Zdecydowaną większość stanowili pacjenci leczeni w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia - ponad 4,6 tys.

Z usług uzdrowiska skorzystali też kuracjusze z zagranicy - od początku bieżącego roku było 732. Łączna liczba przeprowadzonych w tym czasie zabiegów zamknęła się to ponad 300 tys. To wzrost o 1,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2014. Za pierwsze cztery miesiące tego roku placówka wypracowała blisko 800 tys. zł zysku.

Uzdrowisko Świnoujście przejął kilka lat temu samorząd województwa. Jak argumentowali wówczas urzędnicy marszałka zachodniopomorskiego, jego komunalizacja ma gwarantować utrzymanie charakteru działalności sanatoryjnej oraz sprzyjać podwyższaniu poziomu usług leczniczych oraz ich dostępności.

Przejęcie uzdrowisk w Świnoujściu i Kołobrzegu przez województwo miało też ułatwić pozyskiwanie środków zewnętrznych do ich rozbudowy i unowocześniania.

Świnoujskie uzdrowisko dysponuje ośmioma ośrodkami położonymi w nadmorskiej dzielnicy miasta. Oferuje m.in. turnusy sanatoryjne i szpitalne, leczenie ambulatoryjne, wczesną rehabilitację kardiologiczną, a także pobyty lecznicze z zabiegami. Specjalizuje się przede wszystkim w leczeniu chorób: kardiologicznych, dermatologicznych, pulmonologicznych, reumatologicznych, układu narządu ruchu, układu oddechowego, układu krążenia i kobiet po mastektomii. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!