Pierwsze dziecko z jajnika zamrożonego w dzieciństwie

10 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

27–letnia obywatelka Belgii jako pierwsza na świecie urodziła dziecko dzięki własnej przeszczepionej tkance jajnika, którą pobrano i zamrożono, gdy była jeszcze dzieckiem - informuje serwis BBC News/Health.

Pragnąca zachować anonimowość, pochodząca z Konga pacjentka ma obecnie 27 lat. W wieku 13 lat poddana została przeszczepowi szpiku z powodu anemii sierpowatej (rozpoznanej gdy miała pięć lat). Dawcą szpiku był jej brat. Przed rozpoczęciem związanej z przeszczepem szpiku agresywnej chemioterapii od kobiety pobrano prawy jajnik i zamrożono jego fragmenty.

Lewy jajnik uległ uszkodzeniu pod wpływem chemioterapii i przestał funkcjonować, gdy kobieta miała 15 lat. Choć pojawiły się objawy dojrzewania, bez przeprowadzonego kilka lat później przeszczepu ocalałej tkanki pozostałaby bezpłodna. Lekarze wszczepili cztery odmrożone fragmenty jajnika w nieczynny lewy jajnik, a 11 fragmentów w innych miejscach. Pięć miesięcy później pojawiła się miesiączka, po czym kobieta zaszła w ciążę w sposób naturalny. W listopadzie 2014 urodziła zdrowego chłopca - szczegóły opublikowano we środę na łamach pisma "Human Reproduction".

Kierująca leczeniem dr Isabelle Demeestere ma nadzieję, że podobna procedura mogłaby pomóc także innym młodym pacjentkom, np. leczonym z powodu nowotworów. Zastrzegła jednak, że powinno się ją stosować tylko w przypadku znacznego zagrożenia niewydolnością jajników – ze względu na ryzyko uszkodzenia pobieranego jajnika czy wprowadzenia wraz z przeszczepem do organizmu komórek nowotworowych. Dotychczas na całym świecie dzięki przeszczepom uprzednio zamrożonej tkanki jajnika urodziło się około 40 dzieci, jednak pobierano ją od dojrzałych kobiet. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!