Kawa może łagodzić zaburzenia nastroju

11 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Spożywanie kofeiny może niwelować zaburzenia nastroju i zmniejszać ryzyko depresji - informują naukowcy, których wnioski opublikowało pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Międzynarodowy zespół badaczy m.in. z Uniwersytetu w Coimbrze (Portugalia) i Uniwersytety w Bonn (Niemcy) przeprowadził eksperymenty na myszach, z których część otrzymywała napój zawierający kofeinę. Gryzonie przez trzy tygodnie narażone były na ciągłe działanie czynników stresogennych, powodujących pogorszenie nastroju i funkcjonowania pamięci oraz zwiększenie podatności na depresję.

Okazało się, że myszy, którym podawano kofeinę lepiej znosiły stres, a jednocześnie w ich mózgach selektywnie blokowane były receptory adenozynowe A2A. Dzięki temu utrzymana została prawidłowa plastyczność synaptyczna.

Kofeina jest antagonistą receptora adenozynowego A2A, pomagającym kontrolować plastyczność synaptyczną i chronić komórki nerwowe przed uszkodzeniami. Wyniki tych badań sugerują, że receptory adenozynowe A2A mają ważne znaczenie dla zmniejszania ryzyka powstawania w mózgu zmian powodowanych przez długotrwały stres.

Gdy myszom, które początkowo nie otrzymywały kofeiny, przez trzy tygodnie podawano zawierający ją płyn, zaobserwowano poprawę w zakresie zachowania gryzoni, a także neuroplastyczności, co świadczy o tym, że antagonista receptora adenozynowego A2A ma nie tylko profilaktyczne, ale i lecznicze działanie - podkreślają naukowcy.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!