Dzięki przeszczepowi penisa zostanie ojcem

12 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Pragnący zachować anonimowość obywatel Republiki Południowej Afryki, który jako pierwszy na świecie został z powodzeniem poddany przeszczepowi penisa, ma wkrótce zostać ojcem - informuje serwis BBC News/Health.

21-letni mężczyzna stracił większą część penisa trzy lata wcześniej na skutek nieudanego zabiegu rytualnego obrzezania. W grudniu ubiegłego roku podczas trwającej dziewięć godzin operacji chirurdzy ze Stellenbosch University oraz Tygerberg Hospital przeszczepili mu narząd pobrany od martwego dawcy.

Podczas operacji wykorzystano techniki opracowane z myślą o przeszczepie twarzy, a dotyczące np. łączenia drobnych naczyń krwionośnych i nerwów. W marcu, gdy potwierdziło się, że to pierwszy udany przeszczep, południowoafrykańscy chirurdzy poinformowali media.

Teraz dr Andre van der Merwe, który przeprowadził zabieg, poinformował, że narzeczona mężczyzny jest w czwartym miesiącu ciąży. To dowód, iż przeszczep jest w pełni funkcjonalny.

Dr van der Merwe nie przeprowadził testów potwierdzających ojcostwo, ponieważ nie miał powodu, aby nie wierzyć szczęśliwej parze. Planowane jest wykonanie kilku kolejnych przeszczepów – corocznie obrzezania związane z rytuałem inicjacji powodują w RPA okaleczenia, a nawet śmierć dziesiątek, być może nawet setek chłopców.

Wcześniejsze próby przeszczepu penisa (w tym jedna przeprowadzona w Chinach) kończyły się niepowodzeniem na skutek odrzucenia przeszczepu. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!