Długość snu i jego jakość mogą wpływać na przeżycie chorych na raka

12 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Kobiety, które przed diagnozą raka śpią zbyt krótko i chrapią przeżywają krócej niż chore, które śpią 7-8 godzin na dobę i nie chrapią – wykazała analiza przeprowadzona przez naukowców z USA. Zależność ta jest szczególnie silna w przypadku raka piersi.

Naukowcy z University of Washington w Seattle przedstawili wyniki swoich badań na ten temat podczas 29. dorocznego spotkania Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu oraz Towarzystwa Badań nad Snem, które w dniach 6-10 czerwca odbywało się w Seattle w Waszyngtonie.

Badaniem objęto 18,5 tys. kobiet, u których zdiagnozowano pierwotny nowotwór złośliwy, m.in. raka piersi, płuca, jajnika, jelita grubego.

Wszystkie panie były wcześniej uczestniczkami znanego studium o nazwie Women's Health Initiative (WHI). Jeszcze przed diagnozą zebrano od nich dane na temat długości snu, jego jakości, w tym częstości chrapania oraz objawów bezsenności. Chrapanie może, ale nie musi, być objawem bezdechu sennego. Jest to zaburzenie oddychania polegające na występowaniu zatrzymań oddechu podczas snu (co najmniej 5-15 na godzinę). Bezdech senny znacznie pogarsza jakość snu i sprawia, że cierpiące na niego osoby są w ciągu dnia mniej wypoczęte i bardziej senne. Powiązano go także z ryzykiem wielu schorzeń, w tym chorobami układu krążenia i zaburzeniami metabolicznymi.

W najnowszej analizie uwzględniono inne czynniki mogące mieć wpływ na długość przeżycia, w tym: wiek kobiet w momencie włączenia do badania, lokalizację nowotworu, stan cywilny, dochody, aktywność fizyczną, palenie papierosów.

Okazało się, że kobiety z rakiem piersi, które spały najwyżej 6 godzin na dobę i często chrapały przeżywały znacznie krócej niż pacjentki, które spały 7-8 godzin i nie chrapały.

„Wyniki naszych badań wskazują, że długość snu ma istotny związek z przeżyciem chorych na raka piersi, zwłaszcza w przypadku kobiet, które chrapią” – komentuje główna autorka pracy Amanda Phipps z University of Washington w Seattle.

Podobną, choć słabszą zależność badacze odnotowali także w przypadku raka płuca i ogółem wszystkich nowotworów. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!