400 mln ludzi na świecie bez dostępu do świadczeń medycznych

14 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Co najmniej 400 mln ludzi na całym świecie nie ma dostępu do tak podstawowych świadczeń medycznych, jak opieka nad kobietą w ciąży, szczepienia dzieci, leczenie gruźlicy, a nawet do wody pitnej - wynika z piątkowego raportu WHO i Banku Światowego.

"Ten raport to dzwonek alarmowy. Wynika z niego, że daleko jest do powszechnej opieki medycznej" - napisał w komunikacie Tim Evans, dyrektor departamentu zdrowia i ludności Banku Światowego, odnosząc się do raportu zatytułowanego "Powszechne ubezpieczenia zdrowotne".

"Musimy poszerzyć dostęp do opieki i chronić najbiedniejszych z uwagi na wydatki na ochronę zdrowia, które powodują dotkliwe dla nich trudności finansowe" - dodał.

Według Banku Światowego raport ten, pierwszy oceniający usługi zdrowotne w 37 krajach w latach 2002-2012, wykazuje, że 6 procent mieszkańców badanych krajów żyje w skrajnym ubóstwie i dysponuje dziennie jedynie kwotą 1,25 dolara, gdyż opłacają oni koszty opieki zdrowotnej.

"Tak wysoki wskaźnik pauperyzacji osłabia nasz cel, jakim jest wyeliminowanie skrajnego ubóstwa" - napisał Kaushik Basu, główny ekonomista Banku Światowego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Bank Światowy zalecają, aby kraje realizowały cel, jakim jest powszechny dostęp do opieki zdrowotnej dla co najmniej 80 procent populacji; ponadto "każdy powinien być wolny od konieczności płacenia na służbę zdrowia znacznych sum, które doprowadzają do jego ubóstwa".

Raport sugeruje, że powszechne ubezpieczenie zdrowotne jest celem osiągalnym; wykazuje też, że poczyniono postępy w tym kierunku. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!