Endometrioza zwiększa ryzyko poronienia

15 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Kobiety cierpiące na endometriozę są bardziej narażone na poronienie w pierwszym trymestrze, ciążę pozamaciczną i powikłania okołociążowe - poinformowali szkoccy naukowcy podczas dorocznego zjazdu European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE), który odbywa się w dniach 14 - 17 czerwca w Lizbonie.

Badacze z Aberdeen Royal Infirmary przeanalizowali dane dotyczące ponad 14,6 tys. kobiet, z których 5375 miało zdiagnozowaną endometriozę. Informacje zbierano w latach 1981 - 2010. Po uwzględnieniu wieku kobiet oraz wcześniejszych ciąż naukowcy ustalili, że w przypadku pacjentek z endometriozą ryzyko wczesnego poronienia było o 76 proc. wyższe, a ryzyko ciąży pozamacicznej trzykrotnie wyższe niż u kobiet bez tego schorzenia. Zaobserwowano także podwyższone ryzyko przedwczesnego porodu oraz krwotoku poporodowego.

Endometrioza jest dość częstą chorobą, jednak trudną do zdiagnozowania. Błona śluzowa macicy (endometrium) jest wówczas umiejscowiona poza jej jamą tj. m.in. w obrębie jajników, jajowodów, pęcherza moczowego i jelit.

Choroba ta ma związek z podwyższonym stanem zapalnym w narządach rodnych, który ma wpływ na zagnieżdżenie i rozwój zarodka, a także na większe ryzyko komplikacji. Kobiety, u których wykryto endometriozę powinny być świadome tego ryzyka i częściej pojawiać się na wizytach kontrolnych u lekarza - mówi autorka badań dr Lucky Saraswat.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!