Składnik cynamonu może zapobiegać rakowi jelita grubego

16 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Aldehyd, który nadaje cynamonowi charakterystyczny zapach, pomaga komórkom myszy bronić się przed rakiem jelita grubego - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Arizony (USA). Ich wnioski publikuje serwis EurekAlert.

Podczas badań prowadzonych na myszach, stanowiących model rozwoju raka jelita grubego, naukowcy zaobserwowali, że aldehyd cynamonowy dodawany do pożywienia gryzoni pomagał ich komórkom pozbywać się toksyn, zwiększał ich potencjał regeneracyjny oraz chronił je przed kancerogenami.

"Te wyniki mają istotne znaczenie. Rak jelita grubego jest agresywnym nowotworem i nie daje dobrych rokowań, dlatego istnieje pilna potrzeba opracowania skuteczniejszych metod zapobiegania i leczenia tej choroby" - mówi współautorka badań dr Donna Zhang.

Kolejnym krokiem naukowców będzie sprawdzenie, czy samo spożywanie cynamonu (w odróżnieniu od wyizolowanego aldehydu) zapobiega nowotworowi w podobny sposób.

Cynamon jest trzecią najczęściej konsumowaną przyprawą na świecie, a jego stosowanie jest bezpieczne, dlatego badacze liczą na to, że wkrótce analogiczne badania przeprowadzone zostaną wśród ludzi.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!