Marker choroby Alzheimera

17 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Nawet z ponaddziesięcioletnim wyprzedzeniem będzie można wykrywać chorobę Alzheimera dzięki testowi krwi – sugerują badania brytyjskich specjalistów opublikowane przez „Translational Psychiatry”.

Dr Steven Kiddle a Medical Research Council z King's College London twierdzi, że markerem choroby Alzheimera może być białko oznaczone skrótem MAPKAPK5. Gdy jego stężenie spadnie, można się spodziewać, że w ciągu co najmniej 10 pojawią się pierwsze objawy tego typu demencji.

Nie wiadomo, jaki jest związek MAPKAPK5 z chorobą Alzheimera. Na razie ustalono jedynie, że białko to uczestniczy w przekazie sygnałów nerwowych. „Musimy to jeszcze wyjaśnić” – przyznaje Kiddle. Dodaje, że wyselekcjonowano je spośród 1129 innych białek, jakie wyizolowano z krwi ponad 200 poddanych badaniom bliźniaków. Obserwowano ich przez wiele lat, zanim skojarzono MAPKAPK5 z chorobą Alzheimera.

Brytyjski specjalista podkreśla, że minie jeszcze wiele lat, zanim będzie dostępny test krwi na demencję. „Daleko jest jeszcze do takiej sytuacji, kiedy pacjent będzie mógł przyjść do lekarza i zapytać go, kiedy zachoruje na alzheimera” - podkreśla.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na schorzenie to cierpi już 44 mln ludzi na świecie, ale w 2050 r. liczba chorych zwiększy się do 125 mln. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!