Witamina D może zapobiegać nawrotom choroby Crohna

18 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Suplementacja witaminą D pomaga utrzymać prawidłowy poziom przepuszczalności jelit i łagodzi stan zapalny u osób cierpiących na chorobę Crohna – informuje czasopismo „United European Gastroenterology”.

Naukowcy z Trinity College w Dublinie (Irlandia) znaleźli wstępne dowody na to, że witamina D pomaga w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna i może zapobiegać jej nawrotom poprzez podtrzymanie prawidłowego funkcjonowania bariery jelitowej oraz obniżenie stanu zapalnego organizmu.

W badaniu uczestniczyło 27 osób ze zdiagnozowaną chorobą Crohna, która w danym momencie znajdowała się w fazie remisji. Badacze codziennie przez trzy miesiące podawali pacjentom 2000 j.m. (jednostek międzynarodowych) witaminy D lub placebo. Następnie ocenili wyniki swoich działań.

Okazało się, że osoby suplementowane witaminą D były w mniejszym stopniu narażone na rozwój zespołu nieszczelnego jelita, który stanowi jeden z pierwszych symptomów nawrotu choroby Crohna.

U pacjentów posiadających najwyższe stężenie witamy D we krwi zaobserwowano też złagodzenie stanu zapalnego organizmu, co przejawiało się zmniejszeniem liczebności białek C-reaktywnych (CRP) i zwiększeniem ilości katelicydyn (peptydów o właściwościach bakteriobójczych). Pacjenci ci informowali również o ogólnej poprawie jakości życia.

"To pierwsze badanie na pacjentach z chorobą Crohna ukazujące wpływ suplementacji witaminą D na przepuszczalność jelit i stężenie peptydów antybakteryjnych. Jego rezultaty są zgodne z wynikami poprzednich badań, które sugerowały, że witamina D odgrywa dużą rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu funkcjonowania bariery jelitowej" – podsumowują badacze.

Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekła jednostka chorobowa o nieznanej etiologii charakteryzująca się zapaleniem ścian przewodu pokarmowego. Jej występowaniu towarzyszą bóle brzucha, ciągłe biegunki i nadmierna męczliwość. Osoby cierpiące na chorobę Crohna często wymagają hospitalizacji i generalnie skarżą się na znaczne pogorszenie jakości życia. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!