Depresja związana z niższym poziomem białka długowieczności

18 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

U kobiet z objawami depresji występuje niższy poziom białka Klotho, opóźniającego procesy starzenia się - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Translational Psychiatry".

Gen Klotho został odkryty w 1997 roku przez japońskich naukowców. Jego nazwa pochodzi od imienia jednej z trzech Mojr, mitologicznych bóstw losu wyznaczających długość życia człowieka. Kloto była przedstawiana z wrzecionem, na którym przędła nić ludzkiego żywota.

Dotychczasowe badania prowadzone na myszach wykazały, że spadek poziomu białka Klotho powoduje objawy starzenia, jak utrata masy mięśniowej i kostnej czy zmiany miażdżycowe. Wysoki poziom tego białka jest z kolei związany z dłuższym życiem gryzoni i mniejszą podatnością na demencję.

Obecnie naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA) porównali poziom Klotho u 178 zdrowych kobiet od 30. do 50. roku życia, z których blisko połowa miała dziecko autystyczne i odczuwała przewlekły stres, a druga połowa miała zdrowe dzieci i nie doświadczała podwyższonego poziomu stresu (w oparciu o Skalę Odczuwanego Stresu PSS-10).

Po porównaniu poziomu białka Klotho we krwi naukowcy stwierdzili, że znacznie niższe jego stężenie występowało u kobiet doświadczających przewlekłego stresu. Najniższy poziom tego białka zaobserwowano zaś u kobiet z objawami depresji.

"Gen Klotho jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Te wyniki mogą wyjaśniać wpływ przewlekłego stresu na wczesne występowanie chorób oraz wcześniejszy zgon. Prowadziliśmy badania obserwacyjne, dlatego nie możemy stwierdzić, że stres był bezpośrednią przyczyną obniżenia poziomu Klotho, jednak zaobserwowanie tej zależności otwiera nowe możliwości dalszych badań" - mówi dr Aric Prather, autor analizy.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!