Lenalidomid najlepiej sprzedającym się lekiem onkologicznym w 2020 r.

19 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Najlepiej sprzedającym się lekiem onkologicznym w najbliższych 5 lat stanie się lenalidomid stosowany w leczeniu szpiczaka – prognozuje raport FirstWord, analizujący zmiany na rynku farmaceutycznym. Jego roczna sprzedaż ma wzrosnąć do ponad 10 mld dolarów.

Obecnie pierwsze miejsce wśród preparatów onkologicznych zajmuje rytuksymab, lek przeciwnowotworowy i immunosupresyjny stosowany w leczeniu chłoniaków nieziarniczych, przewlekłej białaczki limfocytowej i reumatoidalnego zapalenia stawów. W 2014 r. jego sprzedaż przekroczyła 7,5 mld dolarów. Tuż za nim były: bewacyzumab (stosowany w leczeniu raka jelita grubego, płuca oraz nerek), trastuzumab (rak piersi) oraz lenalidomid, za którym uplasował się imatynib, który przed 15 laty zrewolucjonizował leczenie przewlekłej białaczki szpikowej.

Dalszy wzrost sprzedaży rytuksymabu nie będzie już możliwy, ponieważ coraz bardziej dostępny będzie tzw. lek biopodobny, czyli tańszy jego odpowiednik. Takie środki mogą być wprowadzane na rynek przez innych wytwórców po wygaśnięciu praw patentowych danego leku biologicznego. Tak właśnie jest w przypadku oryginalnego rytuksymabu.

Sprzedaż tego leku w 2020 r. spadnie do 5,4 mld dolarów. Na liście najlepiej sprzedających się farmaceutyków będzie zajmował wtedy dopiero szóste miejsce. Poza lenalidomidem wyprzedzą go jeszcze ibrutynib, który za 5 lat będzie zajmował drugie miejsce (stosowany w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej oraz chłoniaków z komórek płaszcza). Na kolejnych miejscach mają być bewacyzumab, niwolumab (czerniak i niedrobnokomórkowy rak płuca) oraz enzalutamid (zaawansowany rak prostaty).

Sprzedaż lenalidomidu, który jest lekiem immunomodulującym, rośnie, ponieważ jego prawa patentowe jeszcze nie wygasają, a jednocześnie rozszerzane są wskazania do jego stosowania. W lutym 2015 Komisja Europejska zatwierdziła, że może być on używany w terapii szpiczaka mnogiego, choroby układu krwiotwórczego, jako lek pierwszej linii leczenia (u pacjentów, którzy nie zostali zakwalifikowani do przeszczepu szpiku kostnego).

„Lenalidomid jest najczęściej używanym lekiem u chorych na szpiczaka” – powiedział prof. Thierry Facon z Hopital Claude Huriez w Lille na spotkaniu z dziennikarzami podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Hematologicznego, który w niedzielę zakończył się w Wiedniu. Dodał, że wprowadzanych jest coraz więcej nowej generacji leków, ale we wszystkich niemal schematach leczenia podstawą terapii jest lenalidomid.

W Polsce lek ten jest stosowany w ramach programu lekowego w leczeniu chorych z opornym lub nawrotowym szpiczakiem mnogim. „Lek ten ma tę zaletę, że jest podawany w tabletkach i nie wymaga pobytu w szpitalu” – powiedział w rozmowie z PAP hematoonkolog Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Krzysztof Giannopoulos.

Rozszerzane są wskazania do stosowani tego leku. Wykorzystuje się go do leczenia pacjentów z anemią zależną od przetoczeń w przebiegu tzw. zespołów mielodysplastycznych (zakłócających tworzenie krwinek). Wykazano również synergistyczne działanie lenalidomidu i rytuksymabu w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej.

W 2015 r. sprzedaż linalidomidu na świecie ma wzrosnąć do 5,7 mld dolarów, w 2017 r. prawdopodobnie wyniesie 7 mld, a w 2020 r. ma przekroczyć 10 mld dolarów. Sprzedaż ibrutynibu, drugiego na liście najbardziej dochodowych leków onkologicznych, wzrośnie za 5 lat do ponad 8,2 mld dolarów. Sprzedaż bewacyzumabu, trzeciego na liście onkologicznych bestsellerów, ma przekroczyć 6,3 mld dolarów.

Według IMS Health, roczna wartość sprzedaży wszystkich leków onkologicznych w 2014 r. po raz pierwszy przekroczyła 100 mld dolarów. Firma prognozuje, że jeśli obecne tempo wzrostu sprzedaży tych preparatów leków się utrzyma, to w 2018 r. jej wartość może się zwiększyć o prawie 50 proc. - do 147 mld dolarów.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!