Bioczujniki papierowe rewolucjonizują diagnostykę

23 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Europejskie konsorcjum opracowało system analityczny "stosowany na miejscu" (point-of-use test, POUT), który może być używany w medycynie, przemyśle rolno-spożywczym i weterynarii. Wszystkie te zastosowania można modyfikować w momencie produkcji. Podłoże papierowe lub kartonowe stało się innowacyjną bazą do taniej i szybkiej diagnostyki.

Rynek diagnostyki in vitro jest obecnie wart około 42 miliardy euro i obejmuje takie dziedziny, jak medycyna spersonalizowana, badanie zwierząt czy rozwiązania dla sektora rolno-spożywczego. Branża jest żywo zainteresowana obniżeniem kosztów takich testów oraz zwiększeniem czułości i skróceniem czasu diagnozy.

Zadanie to zrealizowało siedmiu partnerów naukowych, ośrodek badań technicznych, techniczne małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz trzy inne MŚP specjalizujące się w diagnostyce, prowadzące wspólne prace w ramach projektu "A new generation of fibre-based diagnostic sensors" (BIOGNOSTIX).

Aktualnie skuteczność leków stosowanych w terapii astmy, cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów i raka wynosi od 25 do 60%. Potrzebna jest zatem możliwość określania skuteczność danego leku przed przepisaniem go pacjentowi, co pozwoli poprawić ogólną jakość opieki zdrowotnej.

W ramach projektu BIOGNOSTIX opracowano szereg narzędzi łączących biochemię, mikrofluidykę i druk "fluid-jet" oraz nowatorską platformę technologiczną "immune-ink". Razem umożliwiają one prowadzenie szybkich testów na papierowych urządzeniach analitycznych. Opracowano najważniejsze biomarkery, ze szczególnym uwzględnieniem tych o zastosowaniu komercyjnym. Laboratoryjny czytnik diagnostyczny interpretuje sygnały generowane na chipie, a specjalne oprogramowanie umożliwia modyfikowanie nowych znaczników.

Koszty leczenia zatruć pokarmowych wynoszą ponad 6 miliardów rocznie w samej UE. Szybkie wykrywanie substancji toksycznych na różnych poziomach przetwarzania i produkcji żywności pomogło w wyeliminowaniu zanieczyszczonych produktów z łańcucha żywnościowego. W projekcie BIOGNOSTIX połączono przeciwciała poliklonalne działające przeciwko salmonelli z cząsteczkami tuszu oraz opracowano nowy test immunologiczny (immunoenzymatyczny) do wykrywania salmonelli. Przygotowano też nowy protokół preparowania próbek do testów w kierunku salmonelli.

Elastyczność i niskie koszty sprawiają, że czujniki BIOGNOSTIX powinny znaleźć zastosowanie w medycznych urządzeniach diagnostycznych, w badaniach weterynaryjnych oraz w przemyśle spożywczym. Testy POUT, które dotychczas można było stosować tylko w warunkach laboratoryjnych, pozwolą na zmniejszenie kosztów. Obniżą się też koszty opieki zdrowotnej dzięki skuteczniejszej diagnostyce i kontroli w ramach precyzyjnej, spersonalizowanej i w większym stopniu profilaktycznej terapii.


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!