Fizyczne różnice pomiędzy mózgiem racjonalnym a emocjonalnym

25 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Osoby posiadające wysoki poziom empatii racjonalnej mają odmienną budowę mózgu niż osoby, które mają skłonność do odczuwania empatii emocjonalnej – czytamy w czasopiśmie „NeuroImage”.

Naukowcy z Uniwersytetu Monash (Australia) ustalili, że osoby o dużym natężeniu empatii afektywnej (emocjonalnej) posiadają więcej komórek nerwowych w rejonie wyspy (łac. insula) – struktury mózgu zaliczanej do kresomózgowia. Natomiast osoby o wysokich wynikach na skali mierzącej empatię poznawczą (racjonalną) mają więcej neuronów w obszarze zakrętu obręczy (łac. gyrus cinguli) – miejsca wchodzącego w skład układu limbicznego.

Badanie przeprowadzono na 176 ochotnikach przy wykorzystaniu kwestionariuszy oraz techniki pomiaru mózgu zwanej morfometrią wokselową (ang. voxel-based morphometry VBM).

„Ludzie o wysokim poziomie empatii afektywnej odczuwają silny strach podczas oglądania strasznych filmów lub zaczynają płakać w trakcie wzruszającej sceny. Ludzie o wysokim poziomie empatii kognitywnej podchodzą do emocjonalnych sytuacji bardziej racjonalnie. Przykładem może być psycholog kliniczny doradzający swojemu klientowi” – wyjaśnia koordynator badania Robert Eres.

Rezultaty niniejszego badania sugerują, że ludzie mogą wytrenować lub utracić zdolność do odczuwania empatii. Jednak owa hipoteza wymaga jeszcze eksperymentalnego potwierdzenia.

„W przyszłości chcemy sprawdzić, czy trening nastawiony na rozwój empatii powoduje zmiany w strukturze mózgu i czy uszkodzenie pewnych obszarów mózgu, np. w wyniku udaru, prowadzi do upośledzenia zdolności do odczuwania empatii” – dodaje Eres. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!