Antybiotyki z glonów

27 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Jednokomórkowe glony i sinice mogą być nowym źródłem antybiotyków – informuje pismo “Phycologia”.

Większość stosowanych antybiotyków wytwarzają bakterie i grzyby. Narastająca odporność bakterii chorobotwórczych skłoniła naukowców do pracy nad antybiotykami syntetycznymi. Poszukują także nowych, bardziej skutecznych substancji o działaniu przeciwbakteryjnym, wybierając niezbadane jeszcze pod tym względem organizmy.

Obiecujące wyniki dały na przykład badania kilku gatunków jednokomórkowych glonów słodkowodnych z odległych regionów północnej Kanady.

Jednokomórkowe glony są bardzo odporne na niesprzyjające warunki środowiska i właściwie wszechobecne - można je znaleźć w jeziorach, rzekach, basenach pływackich a nawet glebie na pustyni. Łatwo byłoby je hodować na wielką skalę w dużych zbiornikach. Dotychczas nie były brane pod uwagę jako wytwórcy antybiotyków - tymczasem często wytwarzają substancje szkodliwe dla innych mikroorganizmów, by zdobyć nad nimi przewagę. Dzieje się tak zwłaszcza w niesprzyjających warunkach.

Już podczas II wojny światowej zaobserwowano, że otwarte zbiorniki ścieków w bazach wojskowych zawierały niespodziewanie mało bakterii kałowych, jeśli zasiedlały je jednokomórkowe glony Chlorella.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!