Choroba Parkinsona zaczyna się w układzie pokarmowym

28 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że choroba Parkinsona rozwija się początkowo w układzie pokarmowym, a dopiero później, za pomocą nerwu błędnego, dociera do mózgu – czytamy w czasopiśmie „Annals of Neurology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Aarhus (Dania) przeanalizowali dane dotyczące prawie 15 tys. pacjentów i doszli do wniosku, że u osób, które przeszły zabieg wagotomii (przecięcia włókien nerwu błędnego), występuje mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona. Na tej podstawie wysunęli przypuszczenie, że choroba Parkinsona ma swoje źródła w układzie pokarmowym, a dopiero później rozprzestrzenia się na mózg przy pomocy nerwu błędnego.

„Wyniki naszego badania pokazują, że pacjenci, którzy przeszli całkowitą wagotomię, byli chronieni przed chorobą Parkinsona. Ryzyko zachorowania zmniejszało się u nich o połowę na przestrzeni 20 lat” – komentuje współautorka badania Elisabeth Svensson.

Badacze zaobserwowali, że pacjenci, u których zastosowano tylko częściowy zabieg przecięcia nerwu błędnego, nie byli chronieni przed chorobą Parkinsona. To sugeruje, że przebieg procesu chorobowego jest silnie zależny od połączenia dróg pokarmowych z mózgiem, czyli od całkowitego, bądź częściowego przecięcia nerwu.

Hipotezę zakładającą, że choroba Parkinsona zaczyna się w drogach pokarmowych, wzmacnia fakt, iż osoby cierpiące na to schorzenie skarżą się na dolegliwości układu pokarmowego na długo przed postawieniem diagnozy.

„Pacjenci z chorobą Parkinsona często wiele lat przed postawieniem diagnozy skarżą się na zaparcia, co może wskazywać na współwystępowanie zaburzeń neurologicznych i gastroenterologicznych związanych z nerwem błędnym” – mówi Svensson.

Naukowcy wierzą, że rezultaty niniejszego badania pomogą im w skuteczniejszym identyfikowaniu czynników, które sprzyjają chorobie Parkinsona, i opracowaniu sposobów, które zapobiegną jej występowaniu. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!