Lewitujące komórki

30 cze 2015 r.

Fot. Shutterstock

Dzięki magnetycznej cieczy i magnesom po raz pierwszy udało się zmusić pojedyncze komórki do „lewitacji” – informuje „New Scientist”.

Naukowcy z różnych ośrodków już wcześniej zawieszali w bardzo silnym (kilkanaście tesli) polu magnetycznym różne obiekty biologiczne - żaby, myszy, pomidory i truskawki. Andre Geim z University of Manchester za badania nad lewitującymi żabami dostał w roku 2000 żartobliwą nagrodę IgNobla (prawdziwego Nobla z fizyki przyznano mu 10 lat później za badania nad grafenem).

Jednak dotychczas nie udawało się kontrolować pola magnetycznego na tyle precyzyjnie, aby mogły lewitować tak drobne obiekty jak żywe komórki. Udało się to dopiero naukowcom ze Stanford University, którzy umieścili namoczone w magnetycznej cieczy komórki pomiędzy dwoma magnesami neodymowymi.

Każda komórka unosi się na wysokości specyficznej dla jej ciężaru właściwego, co pozwala w prosty sposób go oznaczyć oraz oddzielać komórki raka piersi od raka płuca czy krwinki białe od czerwonych. Zaobserwowano nawet, że obumierające komórki zwiększały swoją gęstość i opadały niżej. Te efekty mogą znaleźć zastosowanie przy testowaniu nowych leków oraz monitorowaniu chorób – widać na przykład kiedy pojedyncze bakterie ulegają działaniu antybiotyku. Łatwiej także wyselekcjonować rzadko występujące odmiany komórek z masy innych. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!