Leki na cholesterol zmniejszają agresję u mężczyzn, a zwiększają u kobiet

2 lip 2015 r.

Fot. Shutterstock

Statyny, popularne leki stosowane w celu kontrolowania poziomu cholesterolu, mają wpływ na zachowanie. Nowe badania sugerują, że u mężczyzn zmniejszają one skłonność do zachowań agresywnych, natomiast w przypadku kobiet działają odwrotnie - informuje pismo "PLOS ONE".

Wiele wcześniejszych badań wskazywało na związek pomiędzy niskim poziomem cholesterolu a większą skłonnością do zachowań agresywnych i przemocy. Pojawiały się także prace informujące o zwiększeniu agresji po rozpoczęciu leczenia statynami.

Chcąc zweryfikować te doniesienia, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeprowadzili badania wśród ponad tysiąca mężczyzn oraz kobiet po menopauzie. Uczestnicy przez sześć miesięcy przyjmowali statyny lub placebo oraz prowadzili dzienniki, w których zapisywali zachowania agresywne w stosunku do innych, samego siebie lub przedmiotów. Wzięto pod uwagę także poziom testosteronu oraz jakość snu.

W przypadku pań stosujących statyny zaobserwowano podwyższenie poziomu irytacji i agresji w porównaniu z grupą stosującą placebo. Z kolei u mężczyzn efekt okazał się odwrotny.

Zdaniem autorki analizy dr Beatrice A. Golomb różnice te mogą być wynikiem innych czynników niż sugerowany wcześniej wpływ statyn na poziom serotoniny, jednak aby je poznać niezbędna jest kontynuacja badań. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!