Wszczepiono polską protezę serca „Religa Heart”

11 lip 2013 r.

Religa Heart - proteza serca. Fot. Facebook, profil Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

Pierwszą w Polsce eksperymentalną operację wszczepienia protezy serca z rodziny „Religa Heart” przeprowadzono w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie.

Protezę wszczepiono 26 czerwca 50-letniemu mężczyźnie ze skrajną niewydolnością serca. Operacja przebiegła pomyślnie. Wykonał ją zespół pod kierunkiem dr. med. Grzegorza Religi (syna prof. Zbigniewa Religi) - poinformowała w środę Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w przesłanym PAP komunikacie.

 

Według przedstawicieli Fundacji chory jest dobrym stanie dobrym i oczekuje na przeszczepienie serca.

 

Pacjentowi implantowano najnowocześniejszą wersję polskich protez pulsacyjnych - protezę Religa Heart EXT, która jest jednym z efektów rządowego programu „Polskie Sztuczne Serce”, a zarazem przykładem rodzimego, nowatorskiego rozwiązania naukowo-technicznego o charakterze interdyscyplinarnym. Program „Polskie Sztuczne Serce”, koordynowany i współtworzony przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w zakresie konstrukcji protez serca, skupił bowiem ponad 20 polskich instytutów naukowo-badawczych i wiodących klinik kardiochirurgicznych.

 

Proteza serca Religa Heart EXT to nowa generacja pozaustrojowej protezy pulsacyjnej, przeznaczonej do wspomagania pracy serca w warunkach szpitalnych i pozaszpitalnych na czas kilku - kilkunastu miesięcy.

 

Powstała na bazie doświadczeń klinicznych związanych ze stosowaniem od 1999 r. pierwszej polskiej protezy serca POLVAD, opracowanej w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii z inspiracji prof. Zbigniewa Religi i stosowanej w polskich klinikach ponad 280 razy w ratowaniu zagrożonego serca (najdłuższy okres wspomagania wynosi ponad półtora roku).

 

Docelowo proteza Religa Heart EXT ma zastąpić protezę POLVAD, jako jej zmodernizowana, znacznie ulepszona wersja.

 

Jak napisano w komunikacie, zbudowana jest z najnowocześniejszych biomateriałów, o najwyższej biozgodności i wytrzymałości, pozwalających na wydłużenie czasu jej pracy nawet do 3 lat. Po raz pierwszy zastosowano w niej polimerowo-tytanowe, polskie zastawki dyskowe.

 

Do sterowania pracą protez Religa Heart EXT – poinformowała Fundacja - wykorzystywany będzie pierwszy polski zminiaturyzowany, przenośny sterownik pneumatycznych protez serca. Zasilany jest z baterii, dzięki czemu pacjent jest bardziej mobilny, a wspomaganie jego serca odbywać się może w warunkach szpitalnych, a w przyszłości – jak zapowiedziano w komunikacie - również poza szpitalem.

 

PAP - Nauka w Polsce pmw/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!