Lek z powietrza

9 lip 2015 r.

Fot. Shutterstock

Stosowany do celów terapeutycznych tlenek azotu (NO) można wytwarzać z powietrza przy łóżku pacjenta dzięki wyładowaniom elektrycznym – informuje „Science Translational Medicine”.

Wdychany tlenek azotu rozkurcza naczynia krwionośne w płucach. Jego podawanie pomaga zarówno noworodkom, jak i dorosłym zagrożonym nadciśnieniem płucnym. Jednak stosowanie NO ograniczają rozmiary, waga i złożoność niezbędnej aparatury (w dużych ilościach tlenek azotu jest trucizną) oraz cena terapii (w USA leczenie noworodka przez kilka dni kosztuje kilkanaście tysięcy dolarów). Sprężony gaz dostarczany jest do szpitali w ciężkich butlach.

Teraz zespół badawczy z Massachusetts General Hospital opracował lekki, przenośny generator tlenku azotu, który tlen i azot pobiera wprost z powietrza. Tlenek azotu powstaje dzięki serii wyładowań elektrycznych pomiędzy elektrodami z irydu, a cylindryczny filtr zawierający wodorotlenek wapnia wychwytuje szkodliwe produkty uboczne wyładowań - ozon i dwutlenek azotu. Urządzenie można bezpośrednio podłączyć do respiratora lub aparatury do znieczulania, aby ułatwić oddychanie.

Lekarze z Massachusetts General Hospital myślą o zastosowaniu generatora NO ambulatoryjnie oraz w domach pacjentów z przewlekłym nadciśnieniem płucnym czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!