Tania szczepionka zmniejsza zagrożenie cholerą

9 lip 2015 r.

Fot. Shutterstock

Przetestowana w Bangladeszu doustna szczepionka przeciwko cholerze zapobiegła znacznej części zachorowań i złagodziła przebieg u osób, które jednak zachorowały – informuje „Lancet”.

Wywoływana przez bakterie (przecinkowce) cholera szerzy się za pośrednictwem zakażonej wody i żywności. Sprzyjają jej wojny i klęski żywiołowe. Choroba powoduje wyniszczającą biegunkę i ciężkie odwodnienie, szczególnie niebezpieczne dla dzieci.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku ma miejsce od trzech do pięciu milionów zachorowań na cholerę, a liczba zgonów sięga 120 000 rocznie.

Doustne szczepionki przeciwko cholerze istnieją od lat, jednak nie testowano ich w krajach, gdzie cholera stale występuje. Przykładem takiego kraju jest Bangladesz, w którym epidemie pojawiają się z każdą porą deszczową. W pobliżu jego stolicy-Dhaki przeprowadzone zostały badania na ponad 260 000 osób. Jedna trzecia uczestników została zaszczepiona, kolejna jedna trzecia oprócz szczepionki została poinstruowana, aby myć ręce, pozostałych nie zaszczepiono i nie zmienili dotychczasowego stylu życia.

Jak się okazało, szczepionka zmniejszyła całkowitą liczbę zachorowań o 37 proc., zaś najpoważniejszych zachorowań – o 53 proc. W połączeniu z myciem rąk szczepionka zmniejszyła liczbę zachorowań o 45 proc., zaś najcięższych zachorowań – o 58 proc. Dwie dawki szczepionki kosztują 3 dolary i 70 centów.

Eksperci przyjęli wyniki badań z uznaniem, ale zaznaczyli, że podstawą walki z cholerą jest zapewnienie właściwych warunków sanitarnych.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!