Jad ślimaka lekiem na raka

9 lip 2015 r.

Ślimak morski - Conus episcopatus. Fot.Almed2/Wikipedia

Badając tylko jeden gatunek ślimaka morskiego, australijscy badacze odkryli tysiące nowych toksycznych peptydów. W przyszłości może to zaowocować wynalezieniem nowych środków przeciwbólowych oraz leków na raka - informuje magazyn „Proceedings of the National Academy of Science”.

Naukowcy badali ślimaka morskiego (Conus episcopatus), który żyje u wschodnich wybrzeży Australii. Jest on jednym z 700 gatunków ślimaków-stożków, nazywanych tak ze względu na kształt muszli (często wzorzyście ubarwionej). Piękne i niebezpieczne stożki polują na zdobycz, używając kolca zatrutego paraliżującymi neurotoksynami.

„Jad ślimaków morskich jest znany z zawartości różnorodnych toksyn, które są wykorzystywane przy tworzeniu nowych leków i substancji czynnych" – wyjaśnia Paul Alewood z University of Queensland w Australii – "Nasze badania dają pierwszą w historii możliwość przyjrzenia się strukturze toksyn zawartych w jadzie pojedynczego ślimaka morskiego. Podejrzewamy, że w jadzie innych gatunków ślimaków morskich istnieje wiele ciekawych, nieznanych wcześniej cząsteczek. Zamierzamy zbadać je, używając nowej metody”.

Zespół profesora Alewooda opracował nową metodę badania jadu. Wykorzystuje ona narzędzia bioinformatyczne i biochemiczne. Pozwala na mierzenie i analizowanie struktury cząsteczek, aktywności oraz składu różnorodnych białek w jadzie. To podejście umożliwiło naukowcom odkrycie niespotykanej do tej pory liczby peptydów wytwarzanych przez pojedynczego ślimaka morskiego. Naukowcy deklarują, że nowa metoda może być też wykorzystywana do badania jadu innych organizmów.

„Jad ślimaków morskich jest złożoną mieszanką różnorodnych związków chemicznych i większość zawartych w nim toksyn była w przeszłości nieznana” – tłumaczy Alewood.

Naukowcy odkryli też sześć nieznanych wcześniej, trójwymiarowych struktur cząsteczek, które potencjalnie mogą zostać wykorzystane przy tworzeniu substancji czynnych: „Spodziewamy się, że to odkrycie wpłynie na rozwój farmacji w najbliższej przyszłości” – mówi Alewood.

Do tej pory znano 25 takich struktur, które zostały odkryte w ciągu ostatnich 25 lat. Na podstawie wielu z nich opracowane zostały nowe leki i nieznane wcześniej substancje czynne. Naukowcy spodziewają się, że ich odkrycie doprowadzi do powstania nowych środków przeciwbólowych oraz leków na raka i wiele innych chorób.

Badania zespołu profesora Alewooda opublikowano w magazynie „Proceedings of the National Academy of Science”. Projekt finansowano ze środków National Health and Medical Research Council. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!