Sterydy anaboliczne osłabiają pamięć

12 lip 2015 r.

Fot. Shutterstock

Długotrwałe stosowanie sterydów anaboliczno-androgennych wiąże się z poważnym upośledzeniem pamięci i funkcji wykonawczych – podaje „Open Psychiatry Journal”.

Naukowcy z Uniwersytetu Northumbria (W. Brytania) wykazali, że mężczyźni, którzy często sięgają po środki zaliczane do sterydów anaboliczno-androgennych są bardziej narażeni na zaburzenia w obrębie pamięci prospektywnej, retrospektywnej oraz funkcji wykonawczych (funkcji poznawczych odpowiedzialnych za koncentrację, planowanie i rozwiązywanie problemów) niż panowie, którzy potrafią obyć się bez tego typu „wspomagaczy”.

W badaniu uczestniczyło 100 regularnych użytkowników siłowni w wieku od 18 do 30 lat, z których połowa systematycznie stosowała sterydy anaboliczne – substancje zwiększające przyrost masy mięśniowej i poprawiające wydolność organizmu.

Po przeprowadzeniu testów sprawności intelektualnej okazało się, że mężczyźni, którzy korzystali z pomocy środków dopingujących mieli o 39 proc. gorszą pamięć prospektywną (pamięć o tym, co planujemy zrobić, np. zapłacić rachunek), o 28 proc. gorszą pamięć retrospektywną (dotyczącą przeszłych wydarzeń) i o 32 proc. gorsze funkcje wykonawcze (procesy związane z planowaniem i monitorowaniem działania) niż pozostali badani.

„Wyniki naszego badania sugerują, że długotrwałe stosowanie steroidów anaboliczno-androgennych ma silny wpływ na zdolność do zapamiętywania i przypominania sobie faktów z życia codziennego, co może być odczuwalne na wielu poziomach funkcjonowania, włączając w to sferę interpersonalną, zawodową, edukacyjną i zdrowotną” – dr Tom Heffernan, jeden z badaczy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!