Podłożem POChP mogą być zaburzenia rozwoju płuc

12 lip 2015 r.

Fot. Shutterstock

Na ryzyko wystąpienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) może wpływać ich rozwój w okresie dzieciństwa i dorastania - informuje The New England Journal of Medicine.

POChP to jedna z najczęstszych przyczyn zgonu we współczesnym świecie. Około 85 proc. przypadków ma związek z aktywnym paleniem. Także narażenie zawodowe na różne zanieczyszczenia istotnie zwiększa ryzyko rozwoju choroby.

Główne objawy choroby to duszność, świszczący oddech, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej, nadmiar wydzielanego śluzu oraz kaszel. POChP często mylona jest z astmą, która dotyczy większych oskrzeli, nie niszczy miąższu płuc i zwykle ma podłoże alergiczne.

Dotychczas specjaliści przyjmowali, że POChP ma związek z przyspieszonym pogorszeniem funkcjonowania płuc i większość badań koncentrowała się na sposobach spowalniania tego spadku wydolności. Tymczasem naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze wykazali, że tylko u około połowy pacjentów z POChP spadek wydolności płuc jest szybszy od typowego spadku związanego z wiekiem – u pozostałych pogorszenie przebiega typowo.

Jak wyjaśnia prof. Peter Lange z Kopenhagi, u części pacjentów rozwój POChP ma związek z nieprawidłowym rozwojem płuc w dzieciństwie i okresie dorastania. W takiej sytuacji fizjologiczne starzenie gorzej rozwiniętych płuc może doprowadzić do POChP.

Badania kohortowe dotyczyły trzech dużych grup pacjentów. Uczestnicy byli poddawani regularnym badaniom płuc - w przypadku dwóch kohort nawet przez 25 lat.

Autorzy badań mają nadzieję, że dzięki lepszemu zrozumieniu podłoża choroby możliwe będzie wcześniejsze jej wykrywanie i skuteczniejsze leczenie. „Za wszelką cenę należy dążyć do osiągnięcia prawidłowego funkcjonowania płuc. Chodzi o niepalenie w wieku kilkunastu lat, leczenie astmy w dzieciństwie oraz ograniczenie ekspozycji na szkodliwe czynniki - na przykład biernego palenia – konkluduje prof. Lange.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!