Marihuana bardziej medyczna

13 lip 2015 r.

Fot. Shutterstock

Dzięki pracom brytyjskich i hiszpańskich naukowców można będzie wykorzystać lecznicze właściwości marihuany bez narażania się na zaburzenia poznawcze czy problemy z pamięcią – informuje pismo „PLOS Biology”.

Naukowcy z University of East Anglia wspólnie z kolegami z barcelońskiego uniwersytetu Pompeu Fabra opracowali metodę pozwalającą oddzielić korzystne efekty pochodnych marihuany od szkodliwych skutków ubocznych.

Wcześniej ten sam zespół zaobserwował, że główny składnik aktywny marihuany – tetrahydrokannabinol (THC) zmniejsza guzy nowotworowe u pacjentów. Jednak jego praktyczne zastosowanie ograniczają skutki uboczne - zaburzenia pamięci, lęki i rozwijające się uzależnienie.

Kolejne badania – na razie na myszach - wykazały, że wpływ THC na zdolności poznawcze, percepcję i pamięć zależy od innego mechanizmu niż efekt przeciwnowotworowy czy przeciwbólowy.

THC działa na receptory zbiorczo nazywane kannabinoidowymi – jednak mają one różnorakie działanie. Niektóre wywierają efekt przeciwnowotworowy. Okazało się, że zablokowanie szczególnego rodzaju receptorów serotoninowych (5HT2AR) ograniczyło niekorzystny wpływ THC na pamięć, jednak efekt przeciwbólowy się utrzymał.

Naukowcy przestrzegają pacjentów przed stosowaniem pochodnych marihuany na własną rękę, mają jednak nadzieję, że uda się im opracować syntetyczny lek pozbawiony szkodliwych działań typowych dla THC.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!