Nowatorska metoda leczenia nowotworów z przerzutami do otrzewnej

15 lip 2015 r.

Fot. Shutterstock

Dolnośląskie Centrum Onkologii (DCO) we Wrocławiu z powodzeniem stosuje nowatorską metodę leczenia nowotworów z przerzutami do otrzewnej. Po chirurgicznym usunięciu guzów z otrzewnej lekarze wprowadzają tam cytostatyki o podwyższonej temperaturze.

DCO jest jednym z czterech ośrodków w kraju, który wykonuje tzw. dootrzewnową chemioterapię perfuzyjną w hipertermii. To metoda polegająca na usunięciu tkanek zmienionych nowotworowo, które pojawiły się w otrzewnej w wyniku przerzutów, a następnie na wprowadzeniu w miejsce wyciętych guzów roztworu cytostatyków o temperaturze 43 stopni Celsjusza.

„Ta metoda dotyczy przede wszystkim chorych na raka jelita grubego, jajnika czy żołądka, czyli 15 proc. wszystkich nowotworów. To nowotwory, które dają przerzuty do otrzewnej i wówczas tradycyjna chemioterapia jest mało skuteczna w leczeniu” - powiedział w środę dziennikarzom prof. Marek Bębenek z DCO.

DCO rozwija tę metodę leczenia nowotworów od dwóch lat. Do tej pory temu zabiegowi poddano 50 pacjentów. „Nie mieliśmy jak dotąd powikłań śmiertelnych, pomimo bardzo rozległych operacji usuwania guzów nowotworowych z otrzewnej. Poważniejsze powikłania pooperacyjne w postać na przykład czasowej niewydolności nerek czy krwawienia zdarzają się u 15 proc.” - powiedział prof. Bębenek.

Nowotarska metoda leczenia tego typu nowotworów przedłuża pacjentom życie o średnio pięć lat. „Tymczasem pacjenci z przerzutami do otrzewnej leczeni tradycyjną chemioterapią w ciągu dwóch lat umierają” - dodał prof. Bębenek.

Lekarz dodał, że w przypadku niektórych nowotworów zastosowanie tej metody może spowodować całkowite wyleczenie. „Daje ona możliwość całkowitego wyleczenia w przypadku takich nowotworów jak pseudośluzak otrzewnej czy międzybłoniak otrzewnej” - dodał prof. Bębenek.

Lekarze z DCO pracują obecnie nad zastosowaniem tej metody w leczeniu nowotworów, które dają przerzuty do opłucnej.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!