Co robić, gdy pojawi się pokrzywka?

31 lip 2015 r.

Fot. Shutterstock

Pokrzywka to jeden z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych objawów alergii. Jednak sposób powstawania i leczenia pokrzywki różni się w zależności od substancji, która wywołała taką reakcję organizmu. Jak rozpoznać rodzaj pokrzywki i jak się z nią zmierzyć?

Pokrzywka jest objawem skórnym występującym aż u 20% populacji. Najczęściej związana jest z reakcją alergiczną, ale może być też wywołana innymi czynnikami. Niestety pojawia się jako objaw tak często, że stanowi ona wyzwanie w diagnostyce chorób dla wielu lekarzy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że niektóre z objawów takiego uczulenia mogą zagrażać zdrowiu pacjenta – wśród nich jest między innymi obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych, który utrudnia oddychanie. Najczęściej ten objaw pojawia się u kobiet.

Rodzaje i charakter pokrzywki

Rodzaj pokrzywki określa się na podstawie czasu jej występowania. Jeśli zmiany skórne utrzymują się dłużej niż 6 tygodni, mamy do czynienia z pokrzywką przewlekłą. Niestety w tym typie bardzo rzadko (w około 10-15% przypadków) możliwe jest określenie czynnika wywołującego taką reakcję alergiczną. Pokrzywka przewlekła występuje tylko u 1% chorych.

Natomiast, gdy zmiany miną przed upływem 6 tygodni, mówimy o ostrej formie pokrzywki. Zwykle wywołana jest niewłaściwą reakcją organizmu na lek lub alergen.

Charakter pokrzywki określany jest ze względu na właściwości objawów. Wymieniane są trzy typy pokrzywki, ze względu na jej charakter.

Pierwszym jest pokrzywka alergiczna, która jest wywołana czynnikiem alergicznym zewnętrznym. Przykładem może być alergia na sierść psa czy kota. Pojawia się wtedy tak zwana reakcja IgE, która objawia się powstawaniem obrzęku, świądu oraz zaczerwienienia skóry. Może być to także pokrzywka kontaktowa, jeśli objaw ten pojawi się bezpośrednio po dotknięciu skóry przez czynnik wywołujący taką reakcję.

Niealergiczna pokrzywka oznacza reakcję skórną na czynniki wewnętrzne – najczęściej są to leki.

Pokrzywka fizykalna pojawia się w wyniku działania czynników fizycznych, do których zaliczane jest słońce, zimno i ucisk.

Przyczyny powstawania pokrzywki

Czynnikami wywołującymi pokrzywkę mogą być alergeny wziewne oraz te, z którymi styka się nasza skóra. Są to więc pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz, lateks oraz substancje wchodzące w skład kosmetyków.

Także alergia pokarmowa może być przyczyną powstania pokrzywki. Najczęstszymi alergenami są orzeszki ziemne i laskowe, pszenica, soja, mleko krowie, jaja kurze, ryby i skorupiaki, owoce morza, bakłażany, szpinak, ser oraz truskawki. Niealergiczna pokrzywka może być wywołana dodatkami do pokarmów – barwnikami, siarczanami, glutaminianem sodu czy benzoesanem. Inną przyczyną są pasożytnicze i bakteryjne zakażenia pojawiające się w przypadku spożycia źle przechowywanych czy przetwarzanych ryb lub mięsa.

Inną częstą przyczyną pokrzywki są leki. Wśród tych najpopularniej wywołujących pokrzywkę znajdują się przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, aspiryna, ketoprofen i inne), antybiotyki (penicylina, aminoglikozydy, tetracyklina) i pyrazolony. Pokrzywką może skończyć się też podanie silnych leków przeciwbólowych (morfiny czy kodeiny) oraz środków kontrastowych (radiologia). Pokrzywka jest jednym ze skutków ubocznych licznych rodzajów leków.

Pokrzywkę wywołują też ukąszenia owadów błonkoskrzydłych. Alergenem jest w tych przypadkach jad os, szerszeni, mrówek i pszczół.

Przyczynami fizykalnymi alergii jest również zimno, ciepło, woda, słońce, ucisk, wibracje i wysiłek. U 10% osób pokrzywka przybiera także postać cholinergiczną – drobne rozsiane czerwone grudki mogą pojawiać się po wysiłku fizycznym lub w wyniku silnego stresu.

Pojawia się także jako jeden z objawów wielu chorób, np. przy wirusowym zapaleniu wątroby, infekcjach pasożytniczych, zakażeniach wirusowych, zakażeniach paciorkowcami, chorobie autoimmunologicznej, nowotworze i wielu innych. Pokrzywkę należy traktować bardzo poważnie, zwłaszcza jeśli taka reakcja skóry pojawia się często i jest oporna na leczenie.

Dowiedz się więcej o problemach skórnych: Raport specjalny: Choroby skóry - objawy, leczenie, zapobieganie

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!