MZ: niedługo pierwsze konkursy na środki unijne

20 lip 2015 r.

Fot. Shutterstock

W najbliższych dniach zostaną ogłoszone pierwsze konkursy, w których będzie można ubiegać się o środki unijne na realizację programów z dziedziny ochrony zdrowia. W poniedziałek powołany został komitet, który projekty te będzie oceniał.

Akty powołania członkom Komitetu Sterującego ds. koordynacji interwencji Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFSI) w sektorze ochrony zdrowia minister zdrowia Marian Zembala wręczył w poniedziałek w kancelarii premiera.

Członkami komitetu zostali m.in. przedstawiciele resortów, Narodowego Funduszu Zdrowia, władz regionalnych, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a także organizacji pozarządowych i działających w ochronie zdrowia związków zawodowych.

Zembala podkreślił, że w perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 Polska wyda ok. 12 mld zł na realizację inwestycji w obszarze ochrony zdrowia, współfinansowanych z funduszy europejskich. To blisko trzykrotnie więcej, niż w latach 2007-2013 - wówczas było to 4,5 mld zł.

Dodał, że dokument określający strategię wydatkowania tych środków, czyli "Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-20", został wysoko oceniony przez Brukselę. "Ten dokument to +mądra ściąga+, która pokazuje, w którym obszarze, jaki podmiot może starać się o wsparcie, np. powiat, stowarzyszenia pacjentów czy pogotowie ratunkowe" - powiedział minister zdrowia.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Waldemar Sługocki wyjaśnił, że środki unijne na ochronę zdrowia będą pochodziły zarówno z programów centralnych, czyli z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Programu Infrastruktura i Środowisko, ale także z Regionalnych Programów Operacyjnych.

Prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk zaznaczył, że programy, które w ramach bieżącej perspektywy finansowej UE będą realizowane w ochronie zdrowia, będą wprowadzać innowacje służące poprawie jakości życia Polaków.

Dyrektor departamentu funduszy europejskich w resorcie zdrowia Michał Kępowicz poinformował, że nowo powołany komitet będzie działać do 2022 r. i w tym czasie będzie oceniać projekty dotyczące ochrony zdrowia przygotowywane na poziomie ministerstw i regionów. "Będzie oceniał, czy są one faktycznie warte wsparcia, czy wpisują się w rzeczywistą mapę potrzeb" - powiedział.

Jak zaznaczył, pieniądze unijne przeznaczone na realizację tych projektów będą uruchomione już w najbliższych tygodniach. "W tym tygodniu będzie uruchomiony konkurs nastawiony na wsparcie osób starszych, w kolejnym tygodniu - konkurs dotyczący wsparcia centrów symulacji medycznych" - podkreślił Kępowicz.

"Będą dla nas ważne również programy profilaktyczne, promocja zdrowia, kształcenie kadr medycznych - lekarzy i pielęgniarek. Będzie można stworzyć silne wsparcie dla nowych osób, które będą chciały kształcić się na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo" - dodał.

Pod koniec czerwca Zembala przewodniczył polskiej delegacji w rozmowach z Komisją Europejską na temat możliwości szybkiego uruchomienia inwestycji w obszarze ochrony zdrowia współfinansowanych z funduszy europejskich.

Rozmowy dotyczyły uzgodnienia warunków sprawnego rozpoczęcia przedsięwzięć w obszarze zdrowia, w tym służących rozwojowi profilaktyki zdrowotnej, kształceniu kadr medycznych, tworzeniu i rozwojowi na uczelniach medycznych centrów symulacji medycznej, poprawie jakości opieki nad osobami starszymi, wdrożeniu rozwiązań projakościowych i poprawiających działanie systemu ochrony zdrowia, a także rozwojowi infrastruktury w podmiotach leczniczych.

Jak informuje resort zdrowia na swoich stronach, środki unijne będą przeznaczone na inwestycje służące przekształceniu polskiej ochrony zdrowia w system bardziej nowoczesny i efektywny, który będzie podążał ku wszelkim innowacjom, służącym poprawie jakości opieki nad pacjentem. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!