Caritas apeluje o oddawanie krwi podczas wakacji

23 lip 2015 r.

Fot. Shutterstock

Po raz kolejny Caritas Polska podczas wakacji zwraca się z apelem o oddawanie krwi - szczególnie potrzebnej dla ofiar wypadków. Informuje jednocześnie, że obecnie ilość magazynowanej krwi w Centrum Krwiodawstwa zmniejszyła się do poziomu krytycznego.

"Niedobór krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w okresie urlopów stanowi poważny problem. Pomoc w szpitalach potrzebna jest codziennie, jednak wakacje to moment najtrudniejszy. Zdarzają się sytuacje odwoływania planowanych operacji z powodu braków odpowiedniej grupy krwi w placówkach leczniczych" - podkreśla rzecznik Caritas Paweł Kęska w apelu przekazanym PAP w czwartek.

Poinformował jednocześnie, że w chwili obecnej ilość zapasów magazynowych krwi w Centrum Krwiodawstwa zmniejszyła się do krytycznego poziomu. Krew do szpitali wydawana jest wyłącznie na ratunek życia. "W tym właśnie momencie oddając krew, możesz uratować komuś życie" zaznaczył rzecznik Caritas.

Przypomniał też, że od 2012 roku Caritas Polska prowadzi kampanię społeczną pod hasłem: „Podaruj Kroplę Miłości”, poprzez którą zachęca do podarowania bliźniemu najcenniejszego daru, jakim jest krew. Akcje zbiórek krwi organizowane przez Caritas prowadzone są nieprzerwanie w całej Polsce.

Jak poinformował Kęska, w każdy piątek wakacji Caritas Polska organizuje zbiórkę krwi między innymi przed kościołem Św. Anny na ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie. Krew będzie można podarować w krwiobusie w godzinach 11.00-16.00. Do akcji włącza się również warszawskie Kino Muranów. Każdy, kto w wakacyjne piątki i soboty odda krew w ambulansie RCKiK, otrzyma zaproszenie na dowolny film z repertuaru kina.

"Krew jest darem niepowtarzalnym, bo zawiera w sobie cząstkę człowieka i dlatego darując krew człowiek czuje się w jakiś sposób zjednoczony z potrzebującymi. Jest wśród nas wielu ludzi zdrowych i gotowych do pomocy, nie wahajmy się, ratujmy innym życie” – apeluje Mariusz Talarek koordynator kampanii Caritas Polska i honorowy dawca krwi.

Caritas Polska wraz z wybranymi Caritas diecezjalnymi organizują akcje zbierania krwi. Są to akcje mobilne z wykorzystaniem specjalnych ambulansów oraz stacjonarnie, w siedzibach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach parafialnych i innych. Prowadzone są również akcje informacyjne w mediach ogólnopolskich i lokalnych oraz wydawane ulotki i plakaty.

Kampania „Podaruj Kroplę Miłości” od 2012 roku jest realizowana pod patronatem Narodowego Centrum Krwi, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Patronatem honorowym kampanię objęli również: kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser, bp Józef Guzdek oraz Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze oraz Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!