Lek na stawy pomaga na egzemę

23 lip 2015 r.

Fot. Shutterstock

Stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stanów tofacitinib może również pomóc w przypadku zapalenia skóry - informuje Journal of the American Academy of Dermatology.

Egzema to wspólna nazwa grupy chorób dermatologicznych – przewlekłych zapaleń skóry. Skóra jest zwykle czerwona, nabrzmiała i swędząca, a chory ma problemy ze snem. Przyczyną egzemy mogą być drażniące substancje (na przykład detergenty), alergie oraz predyspozycje genetyczne i rozmaite schorzenia. Problem dotyczy milionów osób na całym świecie.

Standardowe metody leczenia zapaleń skóry - na przykład kremy steroidowe czy leki przyjmowane doustnie – często nie są skuteczne w przypadku ciężkiej egzemy.

Dr Brett King i jego koledzy z Yale School of Medicine z powodzeniem wykorzystali do leczenia osób z umiarkowaną i ciężką egzemą cytrynian tofacitinibu. Ten doustny lek hamuje działanie cytokin związanych z aktywnością limfocytów, dzięki czemu wpływa na procesy immunoregulacji. Oprócz reumatoidalnego zapalenia stawów okazał się skuteczny między innymi w leczeniu bielactwa oraz łysienia plackowatego.

U sześciu pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim zapaleniem skóry, którym nie pomagało standardowe leczenie udało się osiągnąć radykalną poprawę po zastosowaniu tofacitinibu. U wszystkich leczonych znacznie zmniejszyło się swędzenie i lepiej spali. Zmniejszyło się także zaczerwienienie skóry. “Po raz pierwszy od wielu lat poczuli się dobrze we własnej skórze” – powiedział dr King.

Autorzy badań zaznaczają, że aby potwierdzić skuteczność leczenia niezbędne są dalsze długoterminowe badania.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!