Naukowcy podważają pogląd, że sól wzmaga uczucie pragnienia

24 lip 2015 r.

Fot. Shutterstock

Wbrew powszechnemu mniemaniu słone przekąski nie nasilają uczucia pragnienia i nie prowadzą do spożycia większej ilości płynów – czytamy na stronie Uniwersytetu Hajfy (Izrael).

Zwykło się uważać, że potrawy o wysokiej zawartości soli zaburzają równowagę wodno-mineralną organizmu, dlatego przyczyniają się do uczucia wzmożonego pragnienia i picia większej ilości płynów. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Hajfy wykazali, że to nieprawda. Według nich słone przekąski nie mają żadnego wpływu na subiektywne uczucie pragnienia, a po ich spożyciu badani piją tyle samo, co zawsze.

W badaniu uczestniczyło 58 studentów. Podczas kilku wizyt w laboratorium konsumowali oni specjalnie przygotowane porcje orzeszków – słonych, kandyzowanych lub bez żadnych dodatków – a następnie oceniali nasilenie swojego pragnienia. Otrzymywali też butelkę wody, z której mogli pić bez żadnych ograniczeń przez kilka następnych godzin.

Okazało się, że bez względu na rodzaj spożywanej przekąski osoby badane nie różniły się między sobą pod względem natężenia pragnienia i ilością wypijanej wody. Nawet badani, którzy konsumowali największe ilości soli (3,7 – 4,4 g) nie wydawali się bardziej spragnieni niż reszta.

„W związku z założeniem, że konsumpcja soli wzmaga pragnienie, pojawiły się obawy, że może to prowadzić do zwiększonej konsumpcji słodkich napojów. Jednak nasze badanie nie dostarczyło żadnych dowodów na to, że sól skłania do spożywania większej ilości płynów» – mówi koordynator badania prof. Micah Leshem. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!