Nowa metoda tworzenia potencjalnych antybiotyków

28 lip 2015 r.

Fot. Shutterstock

Chemicy organicy badali kilka nowych metod tworzenia sulfonamidów, grupy związków chemicznych ważnych w produkcji leków.

Sulfonamidy są funkcjonalną grupą związków chemicznych, obejmującą antybiotyki, antydiuretyki i rożne inne leki. Są one drogie i trudne w produkcji, co zachęciło badaczy do przeanalizowania tańszych i prostszych metod ich tworzenia.

Finansowany przez UE projekt "The catalytic synthesis of sulfonamides" (SULFONAMIDES) dotyczył kilku takich metod. Badacze w szczególności poszukiwali metody syntezowania sulfonamidów, która byłaby mniej skomplikowana oraz wymagała łagodniejszych warunków i łatwo dostępnych prekursorów.

W pierwszej kolejności badacze zaprojektowali cały system i zoptymalizowali go poprzez dostosowanie różnych parametrów takich jak katalizator, temperatura reakcji i źródło dwutlenku siarki. Nie udało się jednak otrzymać produktów sulfonamidowych.

Uczestnicy projektu SULFONAMIDES badali następnie różne zestawy materiałów wyjściowych; niestety, również nie udało się uzyskać użytecznych produktów.

Na koniec uczestnicy projektu przetestowali inną metodę, która polegała na dokonaniu konwersji powszechnie spotykanych N-aminosulfonamidów w sulfonamidy. To podejście okazało się skuteczne, jeśli chodzi o łagodniejsze warunki reakcji i brak potrzeby użycia katalizatora, przez co proces stał się tańszy i bardziej przyjazny dla środowiska.

Badanie przeprowadzone przez uczestników projektu SULFONAMIDES jest niezwykle ważne dla zrównoważonej i wydajnej pod względem kosztów syntezy sulfonamidów. Prace te wpłyną na tańsze wytwarzanie leków, a co za tym idzie na generalne polepszenie dobrostanu.


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!