Przeszczep obu dłoni u 8-letniego chłopca w USA

29 lip 2015 r.

Owings Mills - chłopiec, któremu przeszczepiono obie dłonie. Fot. Youtube/The Baltimore Sun.

8-letni Zion Harvey z Owings Mills w stanie Maryland (USA) jest prawdopodobnie najmłodszym pacjentem, któremu przeszczepiono dotąd obie dłonie – informuje AP.

Operację, która trwała 11 godzin, przeprowadzono w Children's Hospital of Philadelphia na początku lipca tego roku, jednak lekarze poinformowali o niej dopiero teraz, gdy już mieli pewność, że w pełni się powiodła. Chłopiec ma wciąż zabandażowane i usztywnione ręce, na konferencji prasowej zademonstrował jednak, że potrafi już wykonać nią niezbyt silny uścisk.

Szef zespołu zajmującego się przeszczepianiem rąk szpitala dziecięcego w Filadelfii dr L. Scott Levin powiedział, że kiedy Zion Harvey obudził się po operacji, na jego twarzy pojawił się uśmiech.

Specjalista opowiedział tragiczną historię chłopca. W dzieciństwie zachorował na sepsę, doszło do niewydolności wielonarządowej. Uratowano go, ale konieczna była amputacja dłoni i stóp, a w wieku 4 lat przeszczepiono mu nerkę ofiarowaną przez jego matkę, Pattie Ray.

Chłopiec otrzymał protezy, dzięki którym może się poruszać, a nawet biegać. Uczęszcza do szkoły, nauczył się pisać, jeść i używać gier wideo posługując się jedynie kikutami przedramienia.

Przeszczep obu dłoni pobranych od anonimowego dawcy pozwoli chłopcu na większą aktywność. Lekarze twierdzą, że będzie mógł grać w piłkę, a nawet wykonywać ćwiczenia fizyczne z wykorzystaniem własnej masy ciała (monkey bars).

Chłopiec musi zażywać leki zmniejszające ryzyko odrzucenia przeszczepu - obniżają one odporność, ale zaczął je przyjmować już po transplantacji nerki. W szpitalu poddawany jest rehabilitacji, która potrwa jeszcze co najmniej kilka tygodni. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!