MZ: leki na bazie marihuany można sprowadzać do Polski

30 lip 2015 r.

W ramach importu docelowego można sprowadzać dla polskich pacjentów leki na bazie marihuany. Powinny być one jednak stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza i jedynie w postaci aptecznej - poinformował resort zdrowia.

"Sytuacja, w której takie badania nie są prowadzone lub są prowadzone w sposób niewystarczająco rzetelny, nie sprzyja zwiększeniu wiedzy medycznej i nie przyniesie przełomowych zmian w leczeniu tych grup pacjentów, którym nie pomagają standardowe terapie. Sprzyja natomiast używaniu argumentacji odwołującej się do +dobra pacjentów+ dla uzasadnienia eskalacji żądań związanych z legalizacją marihuany" - ocenił resort.

W poniedziałek dyrekcja CZD poinformowała, że z powodu braków formalnych zawieszono prowadzone przez jednego z lekarzy eksperymentalne leczenie padaczki środkami zawierającymi marihuanę. Przeprowadzony audyt dokumentacji pacjentów miał wykazać braki w informacjach o tym, w jaki sposób leczenie wpływało na liczbę napadów padaczkowych. Lekarz został poproszony o wstrzymanie działań oraz wystąpienie do komisji bioetycznej o opinię i zgodę, ale bezskutecznie.

Sam lekarz na łamach "Gazety Wyborczej" zapewnił, że złożył część wyników badań i dopiero niedawno dostał polecenie, by je uzupełnić. Mówił, że chciał zrobić badania na 75 osobach, ale dyrekcja CZD zaproponowała o wiele mniejszą grupę, co - jego zdaniem - miałoby marginalne znaczenie naukowe.

Sprawę zawieszenia w Centrum Zdrowia Dziecka eksperymentalnego leczenia padaczki środkami zawierającymi marihuanę z urzędu we wtorek podjął Rzecznik Praw Obywatelskich.

W Sejmie są trzy projekty dotyczące stosowania leczniczej marihuany. Dwa z nich - rzecznika klubu Zjednoczonej Prawicy Patryka Jakiego oraz SLD dotyczą leczenia olejem konopnym (RSO). Trzeci, zgłoszony przez wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką (niez.), zakłada m.in. że przestępstwem przestałyby być uprawa i zbiór, w celu leczniczym i na własny użytek, konopi innych niż włókniste - zgodnie z udokumentowanym zaleceniem lekarza, w ilości nieprzekraczającej zapotrzebowania na maksymalnie 90 dni stosowania.

17 kwietnia br. Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi celowość działań ustawodawczych zmierzających do uregulowania kwestii medycznego wykorzystania marihuany. TK zaznaczył, że w świetle badań naukowych marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych, zwłaszcza dla łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych. (PAP)

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!