Pięć twarzy raka prostaty

30 lip 2015 r.

Fot. Shutterstock

Udało się zidentyfikować pięć typów raka prostaty, różniących się od siebie pod względem genetycznym – informuje serwis BBC News/Health.

Dotychczas nie ma pewnego sposobu na odróżnienie najagresywniejszych - szybko rosnących i wymagających natychmiastowego, intensywnego leczenia - form raka gruczołu krokowego (prostaty) od łagodniejszych, w przypadku, których zbyt radykalna terapia może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Nowe badania przeprowadził prof. Malcolm Mason z Cancer Research UK, współpracując z Addenbrooke's Hospital w Cambridge. Naukowcy przeanalizowali 250 próbek guzów usuniętych chirurgicznie pacjentom i śledzili dalsze losy chorych. Dzięki temu udało się rozpoznać cechy szczególnie agresywnych typów nowotworów.

Zdaniem autorów badań dzięki połączeniu informacji dotyczących genetyki z istniejącymi testami można by zidentyfikować i optymalnie leczyć najbardziej zagrożonych pacjentów. Zaznaczają jednak, że aby mieć pewność co do prawidłowości uzyskanych wyników potrzebne są badania na znacznie większą skalę. Nie wiadomo także, czy technikę uda się wprowadzić do codziennej praktyki klinicznej.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!