Zidentyfikowano wskaźniki depresji poporodowej

2 sie 2015 r.

Fot. Shutterstock

Epigenetyczne zróżnicowanie w obrębie aktywności receptora oksytocyny może pomóc w rozpoznaniu kobiet podatnych na wystąpienie depresji poporodowej – zawiadamia czasopismo „Frontiers in Genetics”.

Powszechnie wiadomo, że niski poziom oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego za tworzenie więzi pomiędzy matką a dzieckiem – koreluje z występowaniem depresji poporodowej u świeżo upieczonych matek. Teraz naukowcom z Uniwersytetu Virginia (USA) udało się zidentyfikować wskaźniki powiązane z receptorem oksytocyny, które pozwalają na oszacowanie u kobiet ryzyka pojawienia się tego zaburzenia.

Badacze przeanalizowali krew pochodzącą od 276 zdrowych kobiet i 269 kobiet z depresją poporodową i doszli do wniosku, że zróżnicowanie w zakresie epigenetycznej (pozagenowej) regulacji receptora oksytocyny (OXTR) stanowi dobry wyznacznik prawdopodobieństwa wystąpienia choroby.

„Wiemy, że kobiety, które już wcześniej miały do czynienia z depresją, są bardziej narażone na rozwój tego zaburzenia w okresie poporodowym. Jednak depresja poporodowa występują także u kobiet, które nie doświadczyły jej nigdy wcześniej. Wierzymy, że zidentyfikowane przez nas wskaźniki pomogą przewidzieć wystąpienie tego zaburzenia” – mówi jedna z badaczy Jessica Connelly. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!