Nadmiar soli sprzyja stwardnieniu rozsianemu

7 sie 2015 r.

Fot. Shutterstock

Dieta bogata w sód zwiększa ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane - wynika z badań na myszach, o których informuje The FASEB Journal.

Badania przeprowadził zespół doktora Dimitry N. Krementsova z University of Vermont w Burlington. Naukowcy podawali myszom z trzech odmiennych genetycznie grup pokarm o wysokiej zawartości soli lub pokarm kontrolny (o przeciętnej zawartości soli). Następnie wywoływali u myszy chorobę odpowiadającą ludzkiemu stwardnieniu rozsianemu.

W pierwszej grupie zarówno u samców jak i samic na słonej diecie objawy choroby były bardziej nasilone. W drugiej, odmiennej genetycznie, gorszy był tylko stan samic karmionych solą. W przypadku trzeciej grupy nie stwierdzono, aby sól wpływała na objawy stwardnienia rozsianego.

Podwyższony poziom sodu wpływał na komórki układu immunologicznego w pierwszych dwóch grupach, co zwiększało ryzyko choroby. W trzeciej grupie takiego wpływu nie odnotowano, natomiast osłabione było działanie bariery krew-mózg. Autorzy badań zaznaczają, że spożywanie soli to tylko jeden z wielu czynników środowiskowych mogących wpływać na rozwój tej złożonej choroby, a ponadto wiele zależy od czynników genetycznych. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!