Kłopoty z nerkami mogą prowadzić do udaru

9 sie 2015 r.

Fot. Shutterstock

Zaburzenia czynności nerek mogą prowadzić do zmniejszenia dopływu krwi do mózgu, a w efekcie do udaru lub demencji - wynika z najnowszego badania populacyjnego przeprowadzonego przez naukowców z Holandii.

Opis tego odkrycia ukazał się na łamach pisma „Journal of the American Society of Nephrology”.

Jak podkreślają autorzy pracy z Erasmus University Medical Center w Holandii, uzyskane wyniki wskazują, że utrzymanie optymalnego zdrowia nerek to korzyści nie tylko dla układu moczowego czy hormonalnego, ale także dla mózgu.

„Już od pewnego czasu wiadomo, że udar mózgu oraz demencja częściej występują u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek niż w populacji ogólnej. Jednak dotychczas nie udało się ustalić dlaczego - mówi dr M. Arfan Ikram, główny autor badania. - Postanowiliśmy prześledzić ten związek”.

Naukowcy przeanalizowali informacje zebrane od 2645 pacjentów objętych dużym populacyjnym badaniem Rotterdam Study. Zwracali uwagę na funkcje nerek uczestników oraz ich przepływy mózgowe.

Okazało się, że zaburzenia czynności nerek były silnie związane ze zmniejszonym dopływem krwi do mózgu lub hipoperfuzją (zmniejszonym przepływem krwi przez tkankę mózgową - przyp. PAP). Ponadto wykazano, iż u pacjentów z hipoperfuzją osłabiona czynność nerek była najsilniej sprzężona z udarem i demencją. Wyniki te były niezależne od innych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego.

„Nasze odkrycie jest ważnym krokiem na drodze do zrozumienia, w jaki sposób choroby nerek łączą się z chorobami mózgu - uważa dr Ikram. - Warto podkreślić, że zarówno choroby nerek, jak i hipoperfuzja mózgowa są schorzeniami potencjalnie odwracalnymi, dlatego być może wyleczenie któregoś z tych czynników mogłoby zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób mózgu, w tym udaru. Zamierzamy to zbadać w następnej kolejności”.

„Pamiętajmy także, że zagrożenie wynikające ze sprzężenia na linii nerki-mózg nie dotyczy wyłącznie osób ze zdiagnozowanymi zaburzeniami czynności nerek, ale także ogromnej populacji ludzi z chorobą niejawną” - dodaje Ikram.


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!