Szpital wojewódzki w Kielcach ma pracownię diagnostyki prenatalnej

17 sie 2015 r.

Fot. Shutterstock

Badanie pozwalająca na wykrycie ewentualnych wad serca u płodu będzie można wykonywać w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. W poniedziałek w lecznicy otwarto pierwszą w woj. świętokrzyskim Pracownię Diagnostyki Prenatalnej i Echokardiografii Płodowej.

Wykonywanie echa serca u płodu umożliwi nowoczesny ultrasonograf, o jaki wzbogacił się szpital. Badanie ma pokazać, jeszcze przed narodzeniem dziecka, czy występują u niego wady serca. Diagnostyka prenatalna pozwala na leczenie niektórych z wykrytych schorzeń, jeszcze zanim noworodek przyjdzie na świat.

Jak tłumaczył kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii kieleckiej lecznicy Wojciech Rokita, aparat umożliwi wykrycie nie tylko wad serca, ale i innych zmian strukturalnych już od 12.-14. tygodnia ciąży. Pomoże także w diagnozowaniu schorzeń u noworodków.

Do tej pory mieszkanki województwa świętokrzyskiego, by wykonać echo serca płodu, musiały wyjeżdżać do ośrodków poza regionem. Dzięki urządzeniu będą mogły być diagnozowane w Kielcach.

W przypadku wykrycia wad u nienarodzonych jeszcze dzieci pacjentki od razu będzie można kierować na czas porodu do placówek, w których działają kliniki kardiochirurgii dziecięcej. „Dzięki temu noworodek zaraz po przyjściu na świat będzie mógł uzyskać fachową pomoc i tym samym większe szanse na przeżycie. Bez odpowiedniej diagnostyki w wielu przypadkach na operację jest za późno” – tłumaczył Rokita.

Wyposażenie pracowni kosztowało ok. 900 tys. zł, większość kwoty pochodziła Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.

Na razie aparat będzie dostępny dla pacjentek hospitalizowanych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Jeśli uda się sfinalizować umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, od października na badania echa serca płodu będą tu kierowane także pacjentki z innych lecznic regionu.

Klinika Położnictwa i Ginekologii szpitala wojewódzkiego posiada trzeci, najwyższy tzw. poziom referencyjności, co oznacza, że dysponuje kadrą i sprzętem do leczenia najtrudniejszych przypadków. Rocznie w oddziale rodzi się ok. 20 dzieci z wadami serca. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!