Częste picie kawy przedłuża życie chorych na raka jelita grubego

18 sie 2015 r.

Fot. Shutterstock

Chorzy na raka jelita grubego, którzy częściej piją kawę, co najmniej cztery razy dziennie, wykazują mniejsze ryzyko nawrotu choroby i żyją dłużej – twierdzą amerykańscy badacze na łamach „Journal of Clinical Oncology”.

Wcześniejsze badania sugerowały, że kawa może chronić przed rakiem piersi kobiet po menopauzie, a także przed czerniakiem, rakiem prostaty oraz wątroby. Najnowsze badania wykazały, że „mała czarna” pomaga chorym na raka jelita grubego znajdującego się w III stadium rozwoju, czyli z przerzutami do regionalnych węzłów chłonnych.

Główny autor badań dyrektor oddziału gastroenterologii szpitala Dana-Farber Cancer Center w Boston dr Charles Fuchs twierdzi, że wskazują na to obserwacje prawie 1000 chorych z rakiem jelita grubego będącego w III stadium rozwoju, którzy poddani zostali operacji i chemioterapii.

Pacjenci, którzy wypijali co najmniej 4 filiżanki kawy dziennie, mieli o 42 proc. mniejsze ryzyko nawrotu choroby, byli również o 33 proc. mniej narażeni na zgon z powodu choroby nowotworowej, jak też innych przyczyn. Korzyści z picia kawy odnosili także chorzy, którzy wypijali mniej kawy, ale były one u nich mniejsze, szczególnie u tych, którzy sięgali po nią nie częściej niż raz dziennie.

Dr Fuchs podkreśla, że jego zdaniem korzystny wpływ kawy w przypadku chorób nowotworowych związany jest z zawartą w niej kofeiną niż z innymi jej składnikami. Dodaje, że u większości chorych na raka jelita grubego w III stadium rozwoju do nawrotu choroby dochodzi w ciągu pięciu lat od postawienia diagnozy.

„Pacjenci, którzy przed wykryciem choroby lubili wypijać codziennie większe ilości kawy nie powinni z tego rezygnować, ci natomiast, którzy wcześniej rzadko to robili i nie są wciąż do niej przekonani, powinni skonsultować się z lekarzem, który doradzi im czy warto zmienić przyzwyczajenia” – podkreśla dr Fuchs. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!