Czerniak u osób z mniejszą liczbą znamion bardziej agresywny

21 sie 2015 r.

Fot. Shutterstock

Czerniak u osób z mniejszą liczbą znamion na skórze ma zwykle bardziej agresywny przebieg – wynika z badań opublikowanych podczas konferencji Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej (AAD), która odbywa się w Nowym Jorku. Pisze o tym „Live Science”.

Główna autorka badań, dr Caroline C. Kim, dermatolog z Beth Israel Deaconess Medical Center oraz Harvard Medical School w Bostonie twierdzi, że w latach 2013-2014 przebadano 281 pacjentów. 89 z nich w chwili wykrycia czerniaka miało co najmniej 50 znamion, a pozostałych 192 – mniej niż 50.

„U pacjentów z mniej niż 50 znamionami czerniak na skórze był grubszy i bardziej agresywny” – twierdzi dr Kim. Dodaje, że nie wiadomo jakie mogą być tego przyczyny. Być może osoby z większą liczbą znamion częściej wykonują przegląd skóry u dermatologa. Takie badania wykonywane raz w roku pozwala wykryć chorobę na wcześniejszym etapie, gdy wystarczy jedynie usunięcie zmiany nowotworowej.

Dr Kim twierdzi jednak, że nie można wykluczyć, iż jest jakiś związek między mniejszą liczbą znamion, a większą podatnością na czerniaka, który jest najgroźniejszym nowotworem skóry. Przypomina, że inne badania wykazały, że bardziej agresywny i śmiertelny jest czerniak wywodzący się z tych miejsc na skórze, w których nie było wcześniej żadnych znamion.

Według dr Kim, jej badania sugerują, że żadna osoba nie może uważać się za mniej zagrożoną czerniakiem, szczególnie te, które mają mało znamion. Każdą niepokojącą zmianę należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Czerniak wcześnie wykryty jest niemal w 100 proc. wyleczalny. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!